Krajowy Plan Odbudowy a pieniądze z Brukseli na reformę szpitali. W resorcie trwają prace

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Rzeczpospolita/PAP03 stycznia 2023 12:30

4,4 mld euro ma popłynąć do Polski na ochronę zdrowia w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ustawami, które wpisane są do KPO w ramach kamieni milowych. – Część najprawdopodobniej zostanie wprowadzona niezależnie od tego, czy Warszawa spełni warunki niezbędne do odblokowania KPO przez Brukselę, czy nie – zauważa dzisiejsza „Rzeczpospolita”. 11 stycznia ważne posiedziedzienie Sejmu.

Krajowy Plan Odbudowy a pieniądze z Brukseli na reformę szpitali. W resorcie trwają prace
4,4 mld euro ma popłynąć do Polski na ochronę zdrowia w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Fot, PTWP
  • Jednym z głównych zadań do realizacji za pieniądze z Krajowego Funduszu Odbudowy jest reforma szpitali
  • Ministerstwo Zdrowia przygotowuje akty prawne, które mają dać ku temu zielone światło
  • - Część najprawdopodobniej zostanie wprowadzona niezależnie od tego, czy Warszawa spełni warunki niezbędne do odblokowania KPO przez Brukselę, czy nie – pisze dziś Rzeczpospolita

Co z reformą systemu, gdy KPO nie wejdzie?

11 stycznia w Sejmie ma się odbyć pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przeprowadzenie zmian w polskim sądownictwie jest jednym z warunków stawianych przez Komisję Europejską przed uruchomieniem środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Pod koniec listopada 2022 r. Komisja Europejska wydała decyzję zatwierdzającą ustalenia operacyjne dotyczące polskiego KPO. Jest to techniczny dokument, który określa m.in. jaką dokumentację Polska będzie musiała przedstawić we wnioskach o płatność, żeby udowodnić zrealizowanie każdego z 283 kamieni milowych i wskaźników, jakie mamy w KPO (tzw. mechanizmy weryfikacji).

- Dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy polska gospodarka w tym roku mogłaby wzrosnąć dodatkowo o 0,6 proc. pkt. proc. PKB - poinformowała we wtorek minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że w kolejnych latach byłby to dodatkowo 1 pkt proc.

Negatywnie o założeniach projektu wypowiedział się obok prezydenta Andrzeja Dudy m.in.. minister sprawiedliwość Zbigniew Ziobro. Stwierdził, że resort sprawiedliwości i Solidarna Polska nie zaakceptują projektu o SN w przedłożonej przez PiS formie. Jego zdaniem, proponowane przepisy naruszają konstytucję w wielu miejscach. Ziobro poinformował wtedy, że Solidarna Polska oczekuje od premiera spotkania i rozmów o proponowanych przepisach. Takie spotkanie odbyło się już 23 grudnia. Kolejne zaplanowane jest na środę 4 stycznia, o czym poinformował premier Mateusz Morawiecki.

- Chciałbym przedstawić im [Solidarnej Polsce, przyp. red.], jakie korzyści z przyjęcia KPO płyną dla wzrostu gospodarki, liczby miejsc pracy, wynagrodzeń czy inwestycji - powiedział premier.

Pieniądze "na zdrowie". Na jakie "kamienie milowe"?

O tym, na co mają zostać spożytkowane pieniądze z KFO, jeśli chodzi o zdrowie, mówi komponent D Krajowego Planu Odbudowy o nazwie „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia”.

Polska ma otrzymać 4,1 mld euro z części grantowej oraz prawie 290 mln euro z części pożyczkowej.  Na jego realizację do Polski ma popłynąć 4,4 mld euro.

Według planu sfinansowane za to mają być modernizacja szpitalnictwa, zwiększenie roli rozwiązań cyfrowych w systemie ochrony zdrowia oraz poprawa bezpieczeństwa lekowego.

- Innym celem zapisanym w programie jest zwiększenie liczby osób wykonujących zawody medyczne – dodaje dzisziejsza „Rz”. -  Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa to jeden z najbardziej kontrowersyjnych aktów prawnych, nad którymi pracuje MZ. Jego pierwsza wersja, przedstawiona przez resort jeszcze pod koniec 2021 r., spotkała się z tak dużą krytyką, że nie trafiła do Sejmu – przypomina „Rz”.

Nowa wersja projektu ustawy, jak w październiku zapowiadał w rozmowie z Rynkiem Zdrowia minister, wycofuje „wszystkie elementy dolegliwe”.

- Pozostaliśmy tylko przy wspieraniu i zasilaniu finansowym, więc pozostały same zachęty - mówił.

Dotacje dla szpitali w "starym projekcie"

O tym, jakie kwotowo i z jakich źródeł ewentualnie miałyby to być środki „na zachętę”, pewien ogląd dają zapisy w OSR (Ocena Skutków Regulacji), dołączonej do projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, sporządzonej w maju 2022 r.

Jak z niej wynikało, mają to być pieniądze z budżetu państwa. W OSR przedstawiono stosowne wyliczenie, bez uwzględnienia środków unijnych.

Przewidziano, że wysokość dotacji celowej przeznaczanej na działania naprawcze i rozwojowe w szpitalach będzie wynosić: w 2023 r. – 100 mln zł, w 2024 r. i 2025 r – po 1,2 mld zł, a następnie do roku 2031- corocznie po 300 mln zł. 

W OSR zapisano też, że pula środków na wspomniane działania może zostać zwiększona „w przypadku pozyskania źródeł finansowych innych niż budżet państwa w części pozostającej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia, np. środki finansowe pochodzące z Unii Europejskiej”. - Niemniej jednak ich oszacowanie nie jest obecnie możliwe – podano w ocenie skutków regulacji.

- Dotąd w projekcie nie było pokazane, jaki udział środków unijnych jest przewidziany, choć wiadomo, że takie środki mają być przeznaczone na cele zapisane w ustawie - mówiła nam kilka dni temu Bernadeta Skóbel, radca prawny i ekspert Związku Powiatów Polskich.

W oparciu o zapisy w OSR można stwierdzić, że Ministerstwo Zdrowia zamierza procedować ustawę niezależnie od tego, czy środki unijne zostaną skierowane do Polski czy też nie, ale mocno liczy na takie wsparcie. „Zakładając jednak, że fundusze zostaną odblokowane, spora część z nich ma być przeznaczona na dostosowanie systemu szpitalnictwa do potrzeb społeczeństwa. Ma to się odbyć m.in. poprzez zwiększenie dostępu pacjentów do świadczeń wysokospecjalistycznych” – zaznacza „Rz”.

Geriatria i opieka długoterminowa

Kolejnym zadaniem jest przekształcenie szpitali powiatowych w ośrodki opieki długoterminowej i geriatryczne, których w Polsce brakuje. Środki te miałyby być przeznaczone na „wsparcie niezbędnych prac budowlanych lub remontowych oraz zakup sprzętu dla szpitali powiatowych tworzących w ramach planów przekształceń jednostki lub ośrodki opieki długoterminowej i geriatrycznej”.

– To, czego dotychczas brakowało w projekcie ustawy i czego, obawiam się, nie będzie w nowej wersji, to zmiany w systemie finansowania szpitali, zapewniające skuteczną i trwałą restrukturyzację. Ten element jest wprost wskazywany w załączniku do decyzji wykonawczej Rady UE, zatwierdzającej KPO dla Polski – dodaje Skóbel w dzisiejszej „Rz”.

Jak zauważa dziennik, drugim etapem ma być przygotowanie dokumentu określającego zakres wsparcia dla działań przekształceniowych. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że dokument ma być poddany zewnętrznym konsultacjom. Określony w nim zakres wsparcia „będzie stanowił podstawę do opracowania kryteriów naboru wniosków o dofinansowania”.

Dodajmy, że na uruchomienie produkcji substancji czynnych w Polsce, co ma związek z bezpieczeństwem lekowym, przewidziano 30 mln euro.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum