×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Krajowa branża wyrobów medycznych przyjmie europejskie standardy etyczne

Autor: Polmed, MAK/Rynek Zdrowia29 listopada 2017 18:03

Polscy producenci i dystrybutorzy wyrobów medycznych zrzeszeni w Izbie Polmed już w przyszłym roku przyjmą nowy Kodeks Etycznych Praktyk Biznesowych. Zasady postępowania w zakresie relacji firm z branży technologii medycznych z sektorem ochrony zdrowia opracowała europejska organizacja MedTech Europe - informuje Izba Polmed w komunikacie prasowym.

Krajowa branża wyrobów medycznych przyjmie europejskie standardy etyczne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Przestrzeganie zapisów Kodeksu gwarantuje przejrzyste i uczciwe relacje między przedstawicielami firm z branży wyrobów medycznych a podmiotami związanymi z ochroną zdrowia. Przyjęcie jednolitych zasad przez naszą branżę pozwoli zminimalizować ryzyko nieetycznego i niezgodnego z prawem oddziaływania na sektor ochrony zdrowia - mówi Witold Włodarczyk, dyrektor generalny Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed.

OIGWM Polmed kończy prace nad polską wersją Kodeksu. Został wcześniej przyjęty przez organizację MedTech Europe, która od kilku miesięcy organizuje szkolenia z zapisów kodeksu w różnych europejskich państwach. 28 listopada br. takie szkolenie odbyło się w Warszawie.

- Po przyjęciu Kodeksu Etyki polscy producenci wyrobów będą prezentowali europejskie standardy funkcjonowania. Wprowadzanie międzynarodowych norm na poszczególne rynki nie byłoby możliwe bez współpracy z krajowymi organizacjami branżowymi takimi jak Izba Polmed - zaznacza Pablo Rojas Abad z MedTech Europe.

Najważniejsze zmiany, które zostaną wprowadzone wraz z wdrożeniem przez OIGWM Polmed nowego Kodeksu dotyczą między innymi wsparcia niezależnej edukacji medycznej:

• Firmy będą mogły wspierać finansowo wyłącznie organizacje ochrony zdrowia (np. poprzez granty na cele edukacyjne, badawcze, stypendia), a nie bezpośrednio indywidualnych pracowników ochrony zdrowia
• Firmy będą musiały poinformować pracodawcę lub przełożonego pracownika, z którym chciałyby nawiązać indywidualną współpracę (np. w zakresie doradztwa) przed jej rozpoczęciem
• Firmy będą miały obowiązek dokumentowania i ujawniania informacji o wysokości przyznanych grantów edukacyjnych oraz nazw organizacji, którym zostały one przyznane
• Organizacja wydarzeń takich jak konferencje i kongresy oraz wsparcie wydarzeń organizowanych przez podmioty trzecie, będzie podlegało zasadom Kodeksu (w zakresie dopuszczalnej lokalizacji, rodzaju transportu itp.);
• Nie będzie możliwe finansowanie udziału w wydarzeniach (np. kongresy i konferencje) indywidualnych pracowników ochrony zdrowia - możliwe będzie jedynie sfinansowanie grantu edukacyjnego lub samego wydarzenia.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze