Kozienice: szpital z blisko 70-milionowym długiem pod lupą radnych powiatu

Autor: Echo Dnia/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2019 12:03

SPZZOZ w Kozienicach (Mazowieckie) ma problemy finansowe. Jego zadłużenie sięga 67 mln zł. Z tego powodu, na wniosek siedmiu radnych, 7 sierpnia br. odbyło się posiedzenie nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Kozienickiego, która obradowała nad sytuacją szpitala.

Kozienice: szpital z blisko 70-milionowym długiem pod lupą radnych powiatu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dyrektor szpitala Roman Wysocki wyjaśnił, że trudna sytuacja szpitala nie uległa poprawie. Jedynym plusem jest spowolnienie tempa wzrostu zadłużenia szpitala. Dużym zmartwieniem jest jednak wysoki współczynnik udziału płac w dochodach szpitala, sięgający 97 proc.

Jak podkreślił zarządzający placówką, w kwietniu i maju udało się zniżyć udział płac w dochodach do 88 proc. Natomiast w czerwcu uległo on zwiększeniu do 97 proc. Powodem był mniejszy o ponad 230 tys. zł napływ gotówki z NFZ. Nastąpiła też zwiększona ilość wypłat jubileuszowych. Podobnie rzecz się ma w lipcu i sierpniu, gdzie na same wypłaty oprócz płac, które wynoszą 3,6 mln zł powinny zostać dokonane wypłaty odpraw i nagród jubileuszowych na kwotę 778 tys. zł.

Dyrektor podkreślił, że problemem jest też brak kadr na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i radiologii. Dobrze rokującym faktem jest pojawienie się nowych lekarzy na ginekologii, oddziale wewnętrznym i chirurgii. Są też problemy z naborem na stanowisko dyrektora do spraw lecznictwa.

Podczas sesji dyskutowano również na temat pokrycia zadłużenia szpitala z zysków z lat przyszłych. Radni byli przeciwni takim decyzjom uważając, że przyszłe zyski stoją pod znakiem zapytania. Zaproponowali pokrycie zadłużenia szpitala przez organ założycielski. Wniosek ten został odrzucony.

Więcej: echodnia.eu

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum