Kozienice: personel obawia się oddania szpitala dzierżawcy

Autor: Echo Dnia/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2019 09:08

Peronel SPZZOZ w Kozienicach w liście otwartym do mieszkańców powiatu kozienickiego apeluje o podjęcie wspólnych działań mających na celu poprawę sytuacji finansowej w jakiej znajduje się miejscowy szpital.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

List jest reakcją na ofertę, jaką przedstawiciele Grupy Nowy Szpital Holding SA złożyli starostwu powiatowemu w Kozienicach. Według przedstawicieli Grupy Nowy Szpital dzierżawa szpitala w Kozienicach mogłaby rozwiązać jego problemy finansowe. Starostwo rozważa tę propozycję.

 Autorzy listu zwracają uwagę na to, że w sytuacji dzierżawy starostwo, a tym samym mieszkańcy powiatu kozienickiego tracą kontrolę nad szpitalem. 

"Sytuacja finansowa szpitala jest dramatyczna. Ważą się jego losy. Z wielkim niepokojem obserwujemy działania, jakie w chwili obecnej podejmują władze naszego powiatu, a które nieuchronnie zmierzają do oddania szpitala w ręce prywatnej spółki. W ramach proponowanych rozwiązań spółka ma wydzierżawić szpital na okres 30 lat i przejąć pełną kontrolę nad jego funkcjonowaniem" - czytamy w liście.

Jak zauważają autorzy listu, "z pieniędzy pozyskanych z dzierżawy powiat, jako organ założycielski, będzie mógł spłacać dług szpitala, ale jednocześnie utraci możliwość nadzoru nad tym co się będzie działo w szpitalu. Nowy zarządca szpitala będzie bowiem sam negocjował kwestie kontraktu z NFZ, i co za tym idzie, będzie też mógł zamknąć nierentowne dla niego oddziały. W praktyce oznacza to całkowitą utratę przez władze samorządowe możliwości decydowania o tym jak przez okres najbliższych 30 lat będzie wyglądać służba zdrowia w powiecie kozienickim".

Więcej: echodnia.eu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum