Kozienice: mniej łóżek zakaźnych w szpitalu powiatowym

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2018 11:13

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach (Mazowieckie) w ramach planu naprawczego redukuje łóżka zakaźne.

Fot. archiwum

Plan zakłada zmniejszenie z obecnych 27 do ośmiu liczbę łóżek na oddziale zakaźnym. Wtedy ten mógłby być przeniesiony na oddział wewnętrzny, do innej części szpitala. Plan miałby być sfinalizowany w połowie roku. Około 6 miesięcy potrzeba bowiem na  zaadaptowanie pomieszczeń do nowych potrzeb.

Nawet przy 80-procentowym obłożeniu tego zmniejszonego oddziału jesteśmy w stanie wykonać świadczenia na odpowiednim poziomie, oczywiście przy wsparciu innych oddziałów - uważa dyrektor Jarosław Pawlik. Dodaje, że dwie trzecie pacjentów zakaźnego może być leczonych w innych oddziałach.

Praktycznie cały ciężar leczenia chorób zakaźnych w regionie w takim przypadku spadnie na Radomski Szpital Specjalistyczny, co przeraziło personel jego oddziału zakaźnego. - Przy normie 26 łóżek mamy teraz już ponad 30 pacjentów, niektórzy muszą więc leżeć na korytarzu - mówi kierownik oddziału w RSS dr n. med. Grzegorz Stolarek. Nie zgadza się on ponadto z opinią, że choroby zakaźne można leczyć na innych oddziałach. Przypomina, że stoimy właśnie w obliczu epidemii wyrównawczej WZW typu A, czyli tak zwanej żółtaczki pokarmowej. 

Plan redukcji oddziału zakaźnego jest bardzo złym pomysłem także w opinii lokalnego sanepidu, bo rodzi zagrożenie zdrowotne dla mieszkańców subregionu radomskiego. 

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum