Kowary: protestują przeciwko połączeniu szpitali

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2010 14:06

Mieszkańcy Kowar nie zgadzają się na konsolidację Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy w ich mieście ze Szpitalem Wojewódzkim w Jeleniej Górze.

Obawiają się, że skutkiem fuzji będzie utrudniony dostęp do lekarzy i znacząca redukcja zatrudnienia w lecznicy – informuje Gazeta Wrocławska.

Pod apelem do marszałka województwa o zaniechanie połączenia podpisało się już 3 tysiące osób. Protestują pacjenci, a także radni powiatu jeleniogórskiego i miasta Kowary.

Pracownicy placówki w Kowarach przewidują, że po połączeniu ze Szpitalem Wojewódzkim w Jeleniej Górze, ich ZOZ straci najbardziej dochodową część kontraktu z NFZ (kontrakt w części pulmonologicznej zmniejszyłby się o ponad połowę: z 7,7 mln zł do 3,8 mln zł). Nie ukrywają też obaw, że zadłużona jeleniogórska lecznica pochłonie wypracowane w Kowarach zyski.

Bombardowany apelami i protestami Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu uspokaja, że Kowary zyskają na połączeniu. Placówka zostanie zmodernizowana za kwotę 8 mln zł i nadal będzie się specjalizowała w rehabilitacji pulmonologicznej i leczeniu gruźlicy. Pacjenci z chorobami płuc, po wcześniejszym pobycie w lecznicy w Jeleniej Górze (diagnoza i zabiegi), będą w Kowarach przechodzili dłuższą rekonwalescencję.

– Radni sejmiku wojewódzkiego będą omawiali sprawę tej konsolidacji podczas jednej z najbliższych sesji – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marta Libner -Zoniuk, rzecznik UMWD. 

Więcej: http://www.gazetawroclawska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum