IB/Rynek Zdrowia | 04-12-2008 14:03

Kowary: kolejny szpital EMC

Jutro (5 grudnia) starosta jeleniogórski Jacek Włodyga i prezes EuroMediCare Instytut Medyczny S.A. Piotr Gerber podpiszą umowę o zbyciu przez powiat udziałów szpitala

Samorządowcy podkreślają, że sprzedaż udziałów kończy długi proces restrukturyzacji własnościowej placówki. Nie ukrywają także, że to jedyny sposób na jej modernizację, która pozwoli na wprowadzenie nowych zakresów działalności medycznej.

Jaka część udziałów w szpitalnej spółce zostanie sprzedana EMC?

- Duża – odpowiada portalowi rynekzdrowia.pl Cezary Wiklik, rzecznik prasowy starostwa. – Wszelkie szczegóły ujrzą światło dzienne po podpisaniu umowy.

Szpital w Kowarach ma 180 łóżek na oddziałach: internistycznym, ginekologiczno-położniczym, chirurgii ogólnej oraz pediatrii. Placówka obejmuje także opiekę długoterminową: ZOL i hospicjum. Rocznie hospitalizuje około 6 tys. pacjentów. W formie spółki samorządowej działa od kilku lat.

- Szpital zachowuje płynność finansową, jest w stanie wypracować niewielki zysk ( rok 2008 zakończy się prawdopodobnie kwotą 400 tys. zł na plusie) – mówi rzecznik powiatu. – Są jednak problemy z zaszłościami, np. z tytułu tzw. ustawy 203, z poprzednich lat. Starostwo nie czuje się też organem wyspecjalizowanym w zarządzaniu szpitalem, szczególnie w warunkach dużej niestabilności finansowej w ochronie zdrowia. Jednocześnie chce zachować lecznicę w jak najlepszej kondycji, by mogła ona dobrze służyć mieszkańcom. Stąd decyzja o sprzedaży udziałów spółce EMC, która prowadzi z powodzeniem kilka szpitali.

Szpitale EMC to: Specjalistyczny z Przychodnią we Wrocławiu, św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich, Mikulicz w Świebodzicach, św. Rocha w Ozimku oraz św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim.