Kowanówko: chcą zwolnić dyrektora Szpitala Kardiologiczno-Rehabilitacyjnego

Autor: Obornicka Gazeta Powiatowa/Rynek Zdrowia • • 20 października 2009 18:14

Wielkopolski Urząd Marszałkowski chce odwołać dyrektora Szpitala Kardiologiczno-Rehabilitacyjnego w Kowanówku. Rada społeczna szpitala miała zaopiniować wniosek w tej sprawie, ale dyrektora broni personel i pacjenci.

We wniosku, którego autorem głównym jest wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krystyna Poślednia, zarzuca się dyrektorowi szpitala, m.in.: brak konkursu ofert na umowy z lekarzami, brak kompletnych ogłoszeń przetargowych, aneksu do zawieranych umów, umowy zlecenia zawierane z lekarzami bez konkursu, brak płatności zobowiązań należnych, wydatkowanie dotacji w wysokości 105 tys. zł niezgodnie z przeznaczeniem, naruszenie prawa o zamówieniach publicznych przynajmniej kilkakrotnie, w tym przy przetargu o wartości robót 11 mln zł.

Według wicemarszałek województwa, skala nieprawidłowości wskazuje na brak należytej staranności w zarządzaniu szpitalem, a to oznacza, że należy zmienić menadżera szpitala.

Dyrektor placówki Michał Manicki, ustosunkowując się do zarzutów powiedział, że w szpitalu była przeprowadzona kontrola, która powinna być zakończona zaleceniami pokontrolnymi, do których dyrektor powinien się ustosunkować w ciągu 30 dni. Tego nie zrobiono.

Członkom rady społecznej Michał Manicki częściowo ustosunkował się do postawionych zarzutów. Powiedział, że umowy zawierane z lekarzami na krótki czas pojawiły się w momencie, gdy prowadzono postępowania konkursowe. Zaprzeczył także, jakoby uczestniczył  osobiście w przetargach. Podkreślił, że zajmowała się nimi komisja przetargowa, a od strony prawnej wynajęta kancelaria prawna.

Wyjaśnił także sprawę zaległych należności i poinformował, że szpital w związku z trudnościami finansowymi płaci to, co musi.
Manicki  przypomniał ponadto, że Wielkopolski Urząd Marszałkowski już raz skierował wniosek do Rzecznika Finansów Publicznych z zawiadomieniem o nieprawidłowościach w szpitalu, ale wniosek został umorzony z powodu braku naruszenia przepisów.

Za dyrektorem ujęły się wszystkie działające w szpitalu związki zawodowe oraz pacjenci, którzy w jego obronie zorganizowali pikietę.

Rada społeczna ostatecznie nie zaopiniowała wniosku wicemarszałek o odwołanie dyrektora.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum