Koszty szpitali wzrosły trzykrotnie. Marszałek chce spotkania z Radą Dialogu Społecznego

Autor: oprac. JKB • Źródło: wszczecinie.pl, Rynek Zdrowia21 października 2022 09:30

O rachunkach za gaz i prąd wypowiedział się marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz w programie "Studio wSzczecinie.pl". Jak przyznał, sytuacja w placówkach jest bardzo trudna, dlatego wymagane są działania interwencyjne.

Koszty szpitali wzrosły trzykrotnie. Marszałek chce spotkania z Radą Dialogu Społecznego
Szpitale odnotowują wzrosty kosztów utrzymania. Fot. AdobeStock
  • Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przyznał w rozmowie w "Studio wSzczecinie.pl", że budżety lokalnych szpitali nie są w stanie udźwignąć nagłych podwyżek za prąd i gaz
  • Z tego też powodu marszałek chce pilnego spotkania Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w sprawie regionalnych szpitali
  • Zdaniem marszałka nie może być mowy o ograniczeniu zabiegu ani o obniżeniu jakości udzielanych świadczeń
  • - Koszty szpitali wzrosły trzykrotnie. Szacujemy, że to będzie wzrost z 23 milionów złotych do nawet 75 milionów złotych – powiedział marszałek Geblewicz w programie "Studio wSzczecinie.pl"

Problemy regionalnych szpitali

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz wyjaśnił w rozmowie w "Studio wSzczecinie.pl", że wysokie rachunki za energię elektryczną i gaz dotknęły lokalne placówki i zapowiedział interwencję w NFZ w tej sprawie.

- Koszty szpitali wzrosły trzykrotnie. Szacujemy, że to będzie wzrost z 23 milionów złotych do nawet 75 milionów złotych. […] Państwowe koncerny nie tylko zarabiają na nas nienotowane w historii krocie, a na dodatek nie chcą ryzykować i dostarczać energii placówkom, które mają niższe budżety, jak np. szpital. Tutaj nie da się oszczędzać, w imieniu nas wszystkich płatnikiem usług jest NFZ i to oczywiste, że te środki dla szpitali powinny być większe – powiedział marszałek w programie.

Jak tłumaczył rozmówca, głównym problemem szpitali jest też to, że wzrost kosztów nie jest pokrywany z dotacji NFZ. Zdaniem marszałka konieczne jest pilne spotkanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Rosnące straty i zadłużenia

W "Studio wSzczecinie.pl" marszałek Geblewicz podkreślił również, że sytuacja każdego szpitala jest indywidualna, dlatego też trudno je oceniać zbiorowo. Jego zdaniem nie może być mowy o ograniczaniu zabiegów czy też obniżaniu jakości usług. Placówki medyczne tym samym zaczynają generować coraz większe straty i zadłużenia.

Jak wynika z relacji marszałka, najbardziej zadłużone są placówki na wschodzie województwa –  z kolei w Szczecinie sytuacja jest nieco lepsza, ale wskazał jednocześnie, że wyceny usług medycznych są za niskie, dlatego też konieczne są pilne działania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum