Koszalin: zasłużony krwiodawca z odległym terminem, szpital przeprasza

Autor: Głos Koszaliński, JW/Rynek Zdrowia • • 02 maja 2017 14:10

Zasłużony honorowy dawca krwi ma m.in. prawo do skorzystania z pomocy specjalisty poza kolejnością. Rejestratorka w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie zapisała krwiodawcę na odległy termin. Po opisaniu sprawy przez media, placówka przyznała się do błędu i przeprosiła pacjenta.

Koszalin: zasłużony krwiodawca z odległym terminem, szpital przeprasza
Zasłużony honorowy dawca krwi ma możliwość skorzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w placówkach ZOZ-ów. Fot. Archiwum

Gdy zasłużony honorowy krwiodawca pojawił się w koszalińskim szpitalu, mimo okazania legitymacji usłyszał, że nie ma wolnych terminów, a najbliższy jest w lipcu. Tymczasem powinien być przyjęty poza kolejnością lub najpóźniej w ciągu tygodnia.

Po nagłośnieniu sprawy w Głosie Koszalińskim rzecznik szpitala Cezary Sołowij wnikliwie zbadał sprawę. Przyznał, że wobec pacjenta nie zastosowano przepisów - za co lecznica przeprasza. Zaprosił też pacjenta do ponownego przyjazdu i zapewnił, że termin wizyty zostanie ustalony na nowo.

Zasłużony honorowy dawca krwi ma możliwość skorzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w placówkach ZOZ-ów oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

Taki krwiodawca jest ponadto uprawniony do bezpłatnego zaopatrzenia w leki podstawowe i uzupełniające do wysokości urzędowych limitów cen, a także w leki, które może stosować w związku z oddawaniem krwi. Listę ustala Ministerstwo Zdrowia.

Niektóre samorządy miejskie wprowadzają ponadto bezpłatne bilety w komunikacji miejskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum