Kościerzyna:"Mobilne centrum wsparcia" dla zwalnianych pracowników

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2014 16:45

Mobilne centrum wsparcia dla zwalnianych pracowników ma zostać uruchomione w poniedziałek (3 marca) w szpitalu w Kościerzynie (Pomorskie). Do czerwca pracę w tej placówce mają stracić 134 osoby z 929 zatrudnionych.

Zwalniane osoby - oprócz doradztwa zawodowego - będą mogły skorzystać z konsultacji psychologicznych. Ponadto dla każdej z osób, które zechcą skorzystać z porad, zostaną opracowane indywidualne plany działania i ustalona ścieżka pomocy poprzez m.in. szkolenia zawodowe czy pośrednictwo pracy.

Możliwe będzie także uzyskanie bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej do kwoty 40 tys. zł, a także dla tych osób, które zdecydują się na otwarcie własnej firmy - wsparcie pomostowe (finansowe, np. składki na ZUS) i doradcze przez rok od rozpoczęcia tej działalności.

Punkt konsultacyjny ma funkcjonować we wtorki i czwartki, od godz. 10 do 14 w sali nr 212 w szpitalu. Dyżury w punkcie pełnić będą: pracownik ds. rekrutacji, specjalista ds. przedsiębiorczości i wsparcia finansowego oraz doradcy zawodowi i konsultant ds. przedsiębiorczości.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa urzędu marszałkowskiego woj. pomorskiego Małgorzata Pisarewicz, samorząd województwa na uruchomienie mobilnego centrum wsparcia przeznaczył 2 mln zł. Centrum powstanie w ramach projektu realizowanego przez Pomorski Urząd Marszałkowski "Na pomoc pracy".

Przewodniczący Solidarności w szpitalu w Kościerzynie Andrzej Pufelski o planowanym uruchomieniu mobilnego centrum wsparcia dowiedział się w piątek od PAP. Poinformował, że nie ma jeszcze listy pracowników, którzy będą zwolnieni. - Teraz w szpitalu działają komisje, które sprawdzają poszczególne stanowiska pracy w zakresie ich obciążenia pracą - dodał.

Zwolnienia w szpitalu są efektem trudnej sytuacji finansowej w placówce i konieczności jej reorganizacji.

W styczniu prezes zarządu Szpitala Specjalistycznego sp. z o.o. w Kościerzynie Krzysztof Czerkas informował PAP, że zadłużenie placówki wynosi 42,5 mln zł. Przed przekształceniem placówki w spółkę (lipiec 2013 r.), kwota ta sięgała ok. 120 mln zł.

W wyniku porozumienia z organizacjami związkowymi, zwolnieniami grupowymi zostanie objętych 134 pracowników, reprezentujących każdą z grup zawodowych. Zwolnienia nie obejmą m.in. pracowników w wieku przedemerytalnym, osób przebywających na urlopach macierzyńskich, kobiet w ciąży, osób będących jedynymi żywicielami rodziny oraz tych, którzy wychowują dzieci z niepełnosprawnością.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie funkcjonuje od 16 lat, ma ponad 40 oddziałów i poradni przyszpitalnych; jest jednym z największych pracodawców w mieście.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum