Kościerzyna: ARP dokapitalizowała szpital wojewódzki, kupuje udziały w spółce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2014 18:47

Agencja Rozwoju Przemysłu SA dokapitalizowała Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. w Kościerzynie kwotą prawie 45 mln zł. Placówka ma przeznaczyć pieniądze m.in. na spłatę zadłużenia i zakup nowego sprzętu. Szpital od ponad roku ma kłopoty finansowe.

We wtorek (1 lipca) w Gdańsku umowę inwestycyjną o dokapitalizowaniu kwotą 44,579 mln zł Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w Kościerzynie podpisali marszałek województwa Mieczysław Struk i p.o. prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu Jerzy Góra.

Podano, że ARP po raz pierwszy w historii podpisała taką umowę dotyczącą placówki, w której większościowym udziałowcem jest samorząd województwa.

Na jej podstawie ARP obejmie 44579 nowo utworzonych udziałów po 1000 zł każdy w podwyższonym kapitale zakładowym spółki Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie. Dzięki tej operacji kapitał szpitala wyniesie 108 mln 806 tys. zł, a udział ARP wyniesie 40,97 proc.

Struk powiedział, że dzięki dokapitalizowaniu szpital zostanie całkowicie oddłużony. Część pieniędzy ma być przeznaczona na inwestycję, m.in. na zakup sprzętu medycznego. - To pozwoli szpitalowi złapać drugi oddech - dodał.

Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację działań restrukturyzacyjnych w placówce, m.in. na spłatę zobowiązań kredytowych i układowych, sfinansowanie inwestycji oraz pokrycie odpraw dla zwalnianych pracowników. Od marca w placówce trwa restrukturyzacja zatrudnienia. Zostało zwolnionych ponad sto osób z ponad 900-osobowego personelu.

Góra wyjaśnił dziennikarzom, że dwa najważniejsze działania w zakresie restrukturyzacji szpitala dotyczą spłaty zadłużenia (29 mln zł ma być przeznaczone na ten cel) i zakupu sprzętu medycznego, który ma podnieść jakość świadczonych usług medycznych w szpitalu.

- Chcielibyśmy, aby szpital w Kościerzynie funkcjonujący jako spółka miał perspektywę i tak poukładał swoją działalność, żeby nie były już potrzebne dalsze interwencje bezpośrednie ze strony właściciela - dodał.

Zaznaczył, że szpital powinien z jednej strony dbać o jakość usług medycznych, a z drugiej o gospodarność i przychody. Poinformował, że ARP może zażądać spłaty pieniędzy, czyli wykupu udziałów po 2017 roku. - Do tego czasu w szpitalu powinny zajść takie zmiany, które powiedzą, czy dalszy udział ARP jest zbędny, w sensie tak pozytywnym, jak i negatywnym - wyjaśnił.

Prezes zarządu szpitala Krzysztof Czerkas powiedział dziennikarzom, że "dokapitalizowanie placówki jest otwarciem nowego rozdziału w historii szpitala". Przyznał, że placówka była i jest w trudnej sytuacji finansowej - obecne zadłużenie wynosi ok. 30 mln zł.

Jak wyjaśnił, "do szpitala samorządowego, zarządzanego dotychczas przez urząd marszałkowski wchodzi nowy inwestor, który wnosi kapitał, nowe zasady korporacyjne i nową wizję szpitala".

Szpital w Kościerzynie został przekształcony w spółkę prawa handlowego w lipcu 2013 r. Przed przekształceniem posiadał 95 mln zł zobowiązań, z czego 44,3 mln zł w trakcie przekształcenia przejął samorząd, uzyskując dotację z Ministerstwa Zdrowia w wysokości 17,4 mln.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie funkcjonuje od 15 lat, ma ponad 40 oddziałów i poradni przyszpitalnych; jest jednym z największych pracodawców w mieście.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum