Korzystajmy z potencjału ukraińskich pielęgniarek przyjeżdżających do Polski

www.rynekzdrowia.pl Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl • Źródło: MAK, JW/Rynek Zdrowia   • 11 marca 2019 07:31

- Pomagamy osobom przyjeżdżającym do nas z Ukrainy, które pracowały tam w zawodzie pielęgniarskim, aby również w Polsce mogły znaleźć zatrudnienie w ochronie zdrowia - mówi Zofia Skrzypkowska, dyrektor operacyjny ds. rekrutacji personelu medycznego Sanpro Interim, Grupa Impel.

Korzystajmy z potencjału ukraińskich pielęgniarek przyjeżdżających do Polski
Zofia Skrzypkowska: pomagamy pielęgnarkom z Ukrainy w uzupełnianiu ich wykształcenia w Polsce; FOT. PTWP

Ekspertka zaznacza, że osoby te - zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami dotyczącymi wykształcenia pielęgniarek i położnych - nie mogą w naszym kraju niejako z automatu pracować w tym zawodzie.

- Dlatego często podejmują u nas pracę poniżej swoich rzeczywistych kwalifikacji i kompetencji (zdobytych na Ukrainie - red.), między innymi jako salowe czy sanitariusze. Jeśli jednak wykazują chęć dalszej edukacji pielęgniarskiej, pomagamy przyjeżdżającym z Ukrainy w uzupełnianiu ich wykształcenia - podkreśla Zofia Skrzypkowska.

I dodaje: - Współpracujemy z kilkoma uczelniami, które kształcą osoby z Ukrainy na kierunku pielęgniarskim. Podjęliśmy także współpracę ze szkołami opiekunów medycznych. Tą drogą zawodową zainteresowanych jest sporo przyjeżdżających z Ukrainy, dlatego pomagamy im w zdobyciu takich właśnie kwalifikacji.

- Bardzo ważne jest utrzymanie ciągłości pracy przez cały okres kształcenia. Zależy nam, aby dotyczyło ono zawodów medycznych - wskazuje dyrektor Zofia Skrzypkowska.

Rozmowa zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum