Korzyści dla pracodawcy zatrudniającego osobę niepełnosprawną

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2009 09:38

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają w swojej firmie bezrobotnego niepełnosprawnego, mogą starać się o zwrot kosztów przygotowania pomieszczeń do jego potrzeb, informuje Gazeta Prawna.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie refundował firmom koszty zakupu materiałów oraz wykonania robót budowlanych, których celem jest dostosowanie zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zwrócone zostaną im fundusze jakie przeznaczone zostaną na wyposażenie stanowiska pracy osobie niepełnosprawnej. Takie ustalenia wynikają z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie zwroty poniesionych dodatkowo kosztów wiążących się z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej. Projekt czeka tylko na podpis ministra i będzie obowiązywał w dniu kiedy zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Z takiej firmy pomocy będą mogli skorzystać pracodawcy, którzy zatrudnią niepełnosprawnego na okres nie krótszy niż trzy lata. Dodatkowo pracodawcy dostaną zwrot za zakup sprzętu takiego jak oprogramowanie komputerowe czy też innych urządzeń potrzebnych osobie niepełnosprawnej do wykonywania efektywnej pracy. PFRON zwróci wyłącznie koszty poniesione już po złożeniu wniosku o refundację, czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Pieniądze można będzie otrzymać za wynagrodzenie osoby pomagającej i zajmującej się w miejscu pracy osobie niepełnosprawnej. Jednak zwroty kosztów będą liczone jedynie za czas jaki asystent poświęci osobie niepełnosprawnej.

– W dobie kryzysu pracodawcy mogą coraz częściej sięgać po taką formę pomocy – mówi Małgorzata Tylewicz, prawnik i ekspert Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Problemem może być jednak sposób rozliczenia refundacji pracy takiej osoby.

Wnioski będzie można złożyć w starostwie. Jeśli zostanie pozytywnie przyjęty pracodawca podpisze umowę ze starostwem w sprawie refundacji. Pracodawca będzie musiał zobowiązać się m.in. do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej zarejestrowanej jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostającej w zatrudnieniu w ciągu trzech miesięcy od dnia zawarcia umowy, czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum