Koronawirus: pracodawcom także biznesowo opłaca się dbać o zdrowie pracowników

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2020 10:25

Gdy w firmie pojawi się osoba z objawami zakażenia koronawirusem, inspektor sanitarny nie zamknie działalności, ale - w przypadku potwierdzenia SARS-CoV-2 - skieruje wszystkich zatrudnionych na obowiązkową kwarantannę, a tych z wykrytym wirusem obejmie izolacją. Nie będzie więc komu pracować przez co najmniej 10 dni. Co może zrobić zarządzający firmą, by uniknąć takiej sytuacji?

Koronawirus: pracodawcom także biznesowo opłaca się dbać o zdrowie pracowników
Fot. Shutterstock

Najważniejszy aspekt dotyczy ciągłego monitorowania stanu zdrowia pracowników. Pracodawcy nie mogą gromadzić na ten temat danych, ale za to powszechnie badają temperaturę ciała zatrudnionych.

"Ważne, aby odbywało się to w sposób jak najbardziej odformalizowany - tak by np. dopiero przekroczenie 38 st. C prowadziło do identyfikacji i izolacji pracownika podejrzanego o zakażenie wirusem. Jego danych i informacji o podwyższonej temperaturze nie wolno jednak podawać do wiadomości współpracowników" - pisze "Rzeczpospolita".

Warto przygotować też miejsce do izolacji takiego pracownika, a następnie zdezynfekować pomieszczenia, w których przebywał. Osoba powinna jak najszybciej udać się do domu i czekać na termin wizyty u lekarza. 

Przydatne są też działania pracodawców mające na celu rozrzedzenie zatrudnionych. Chodzi nie tylko o zachowanie 1,5 m odstępu w czasie pracy, ale także wprowadzenie zmian, różnych godzin przerw czy kierowanie jak największej liczby osób do pracy zdalnej.

- Jeśli inspekcja sanitarna nakazała pracodawcy zbadanie pracowników na SARS-CoV-2, muszą oni wykonać testy i ujawnić ich wyniki. Nie ma natomiast przepisów, które zobowiązują pracowników do poddania się testom wyłącznie na polecenie pracodawcy - zwraca uwagę Agata Kałwińska, prawnik w kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy.

Więcej: rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum