Koronawirus a ochrona zdrowia: białe plamy w grafikach szpitali, laboratoriów i aptek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2020 06:50

Szefom szpitali trudno wypełnić grafiki, bo gdy zamknięto szkoły i przedszkola, personel korzysta z wolnego na opiekę nad dziećmi. Podobnie jest w aptekach - informuje poniedziałkowa (16 marca) "Rzeczpospolita".

Koronawirus dezorganizuje pracę szpitali i aptek. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

"100 pielęgniarek i 60 lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie, którzy wystąpili o zasiłek na opiekę nad dzieckiem do ósmego roku życia, to nie wyjątek. Są białe plamy w grafikach szpitali, laboratoriów i aptek w całym kraju" - czytamy w gazecie. - Do piątku mamy 2146 wniosków ws. zasiłku - powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Według gazety, "dla części medyków to sposób na ucieczkę przed widmem zakażenia, o które łatwo w placówkach, na dodatek pozbawionych zapasów masek, kombinezonów czy gogli".

- Koronawirus zderzył się w Polsce z niewydolnym systemem ochrony zdrowia, a rząd zdecydował się z nim walczyć metodą średniowieczną, zamiast powszechniej przeprowadzać testy - powiedział marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.

Gazeta podała, że jego zdaniem, cały personel medyczny powinien móc regularnie korzystać z testów na koronawirusa, tym bardziej że to osoby, które często zakażają się od pacjentów np. grypą.

"Wobec braków, rząd szuka pomocy u starszych studentów kierunków medycznych i proponuje im wolontariat. Warunki umów pozostawiają jednak wiele do życzenia" - czytamy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum