Kopacz: potrzebne reformy, które uzdrowią system

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 08 września 2009 09:50

Przyczyną bankructwa jakiejkolwiek instytucji nigdy nie jest niedobór środków. Równie ważna jak ilość pieniędzy jest jakość zarządzania. Dlatego reformy są konieczne - mówi Ewa Kopacz, minister zdrowia.

Dlaczego zatem system opieki medycznej jest w stanie „zawałowym“, jak to określił poseł Bolesław Piecha (PiS)? Część dyrektorów placówek medycznych wskazuje na niewłaściwy sposób wyceny świadczeń przez NFZ.

– Nie martwiłbym się, gdyby koszty różnych zabiegów były prawidłowo wycenione – mówi Marek Nowak, dyrektor szpitala w Grudziądzu. – Ale nie możemy mieć pokusy, by dzielić pacjentów na tych, którzy przynoszą zysk, i tych, którzy przynoszą stratę.

– Operacja wszczepienia kawałka plastiku między kręgi kręgosłupa jest lepiej opłacana przez Fundusz niż operacja guza mózgu. To nieporozumienie – przyznaje minister Ewa Kopacz.

Zdaniem dyrektorów w służbie zdrowia powinny istnieć rozwiązania znane ze spółek:

– Nie miałbym nic przeciw temu, by odpowiadać za wynik finansowy szpitala swoim majątkiem. Nie widzę też powodu, dlaczego pracowników nie miałby obowiązywać zakaz pracy w innym szpitalu. Zakaz konkurencji w gospodarce rynkowej to norma, podobnie powinno być w służbie zdrowia – uważa Waldemar Kwaterski, dyrektor szpitala w Sejnach.

Jeżeli na leczenie przeznaczamy za mało pieniędzy i mamy problem, by pulę zwiększyć, warto poszukać oszczędności. Jako ich źródło eksperci wskazują wprowadzenie ubezpieczeń dodatkowych, odplatność za pobyt w sanatorium, płacenie składki zdrowotnej przez bezrobotnych, rolników, aresztantów.

– Byłoby to zgodne z solidaryzmem społecznym – uważa dyrektor Nowak. – W ciągu roku składka za rolników, którą płaci KRUS, spadła o 40 procent – wtóruje mu Marek Balicki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum