Koordynacja czy konkurencja w ochronie zdrowia?

Autor: Barbara Bulanowska • • 21 marca 2016 08:23

Stworzyliśmy konkurencję między wszystkimi możliwymi podmiotami leczniczymi: szpitalnymi, placówkami ambulatoryjnymi, opieki długoterminowej, a także między organami właścicielskimi - zauważa Barbara Bulanowska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, wcześniej dyrektor małopolskiego oddziału NFZ.

Barbara Bulanowska; FOT. PTWP

System oparty na zabieganiu o środki finansowe w ramach konkursów organizowanych przez płatnika musi tworzyć konkurencyjny rynek. System, w którym pozwalamy w sposób nieograniczony wchodzić na rynek kolejnym podmiotom, rozwija konkurencję. Do takiego rynku doprowadziliśmy. W niektórych województwach czy obszarach jest on bardziej konkurencyjny, w niektórych mniej.

Przed 20 laty z lubością rozbijaliśmy różne powiązania między instytucjami ochrony zdrowia. W tym samym czasie Amerykanie robili odwrotnie. Obecnie w Polsce proponuje się większe uregulowania w zakresie koordynacji.

Często przeciwstawia się konkurencję koordynacji. To ostatnie pojęcie rozumie się jako model zarządzania placówkami, a także jako sposób funkcjonowania instytucji opieki koordynowanej nad pacjentem.

Dla mnie oba pojęcia mają pozytywną konotację. To nie jest tak, że w konkurencji z założenia jest coś złego. Konkurencja sama w sobie ma wiele pozytywnych elementów.

Jeżeli miałabym przeciwstawić koordynację, to dezintegracji, a nie konkurencji. Myślę, że dezintegracja jest właśnie prawdziwym problemem polskiego sytemu ochrony zdrowia. W każdym razie problem nie tkwi w różnej własności podmiotów, ale w finansowaniu ochrony zdrowia i właśnie dezintegracji.

Jeżeli stworzymy model finansowania uwzględniający mechanizmy opieki nad pacjentem i zarządzania jego zdrowiem, wtedy nie będzie istotnie czy leczeniem zajmuje się podmiot publiczny czy prywatny.

* Wypowiedź zanotowana podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, Katowice, 18-20 lutego 2016 r.).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum