Kontrowersje wokół wielkiej fuzji szpitalnej w Toruniu

Autor: RR, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2011 14:01

Marszałek województwa chce włączyć Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Psychiatrycznego, a także Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny oraz pogotowie, w strukturę Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, co budzi protesty pracowników tych placówek.

Przyjęta 27 czerwca przez Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego uchwała w sprawie włączenia w strukturę Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu trzech placówek medycznych, stanowi, że projekt właściwej uchwały połączeniowej poddany zostanie konsultacji.

Padają pierwsze merytoryczne wypowiedzi na ten temat. W "Gazecie Wyborczej" głos zabrał Mieczysław Janiszewski, wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu ds. lecznictwa.

Przypomnijmy, że WOLP to jedna z placówek mająca podlegać fuzji. Ponadto w strukturze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego znalazłby się Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Toruniu i toruńska Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Janiszewski odniósł się do jednego z argumentów Urzędu Marszałkowskiego, że wielu pacjentów szpitali psychiatrycznych ma choroby współistniejące i powinni mieć dostęp np. do kardiologa czy neurologa.

- To wcale nie jest takie częste - zauważył i wyjaśnił, że w WOLP jest internista, który konsultuje pacjentów. - Jeśli ktoś wymaga pomocy specjalisty, mamy umowy ze szpitalami i chory jedzie wówczas na badania.

Zaproponował również, by dla pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego utworzyć oddział psychosomatyczny, w którym można leczyć osoby z zaburzeniami psychicznymi wynikającymi z innych chorób.
|
Natomiast Ewa Skonieczna, dyrektor WOLP, w rozmowie z nami zwróciła uwagę, że Wojewódzki Program Ochrony Zdrowia Psychicznego zakładał, iż jej lecznica pozostanie samodzielną placówką jako centrum zdrowia psychicznego.

Władze samorządowe województwa powołują się z kolei na Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, który nakazuje włączanie całodobowych oddziałów psychiatrycznych do szpitali ogólnych.

- Nie mam pojęcia, skąd Urząd Marszałkowski wziął taką interpretację przepisów, które wyraźnie mówią, że duże ośrodki - czyli takie jak WOLP - mogą być samodzielnymi jednostkami - argumentował Mieczysław Janiszewski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum