Kontrowersje wokół VAT na komercyjne usługi medyczne

Autor: DK, Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2010 10:58

Propozycja Pracodawców RP wprowadzenia 7-procentowego VAT-u na komercyjne usługi medyczne nie spotkała się z jednoznaczną oceną.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem usługi zdrowotne, zarówno te finansowane ze środków publicznych, jak i prywatnych, są zwolnione z podatku VAT. - To dobra propozycja, ponieważ firmy medyczne inwestując i tak ponoszą koszty VAT, a nie mogą skorzystać z możliwości odliczenia kosztu poniesionego podatku VAT – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Adam Kozierkiewicz, ekspert rynku medycznego. – Problem polega na tym, że zdaniem Ministerstwa Finansów wprowadzenie podatku VAT na usługi medyczne uniemożliwia dyrektywa unijna z 2006 roku. Powstała jednak ekspertyza, która wskazuje, że dyrektywa dopuszcza możliwość wprowadzenia VAT poza systemem publicznym, czyli dla podmiotów niepublicznych.

Pracodawcy RP, zrzeszający m.in. właścicieli prywatnych przychodni i szpitali, zaproponowali, aby 7-proc. podatek VAT od usług zdrowotnych, finansowanych ze środków prywatnych, wprowadzić razem  z kasami fiskalnymi, które od maja 2011 r. mają być obowiązkowe w gabinetach lekarskich. Wyliczyli, że te siedem procent podatku, zebrane w skali działalności przedsiębiorstw medycznych, złożyłyby się na około miliard złotych, który wpłynąłby do systemu.


Sprzeciwiają się temu jednak pacjenci, którzy uważają że to na nich spadną koszty wprowadzenia tych zmian. - Uderzy to właśnie w pacjentów, którzy będą musieli zapłacić więcej za usługę. Skorzystają lekarze, którzy będą mogli odliczyć sobie koszty prowadzenia działalności od podatku VAT - podkreśla prof. Jacek Ruszkowski, dyrektor Centrum Zdrowia Publicznego Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.


– To zależy od skali. Gdyby to było 22-procentowa stawka VAT, z pewnością przeniosłoby się to na pacjentów. Szczególnie tam, gdzie usługą medyczną jest tylko praca, konsultacja lekarza. W przypadku np. usług stomatologicznych miałoby to mniejsze znaczenie – ocenia Adam Kozierkiewicz.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum