Kontrola NFZ w Szpitalu Uniwersyteckim. Pod lupą brak obsady lekarskiej na oddziałach

Autor: PAP • Źródło: PAP21 października 2021 11:37

Ruszają kontrole w Szpitalu Uniwersyteckim w Olsztynie. W klinice neurochirurgii wstrzymane do odwołania zostały planowane zabiegi.

Kontrola NFZ w Szpitalu Uniwersyteckim. Pod lupą brak obsady lekarskiej na oddziałach
Kontrola NFZ w Szpitalu Uniwersyteckim. Pod lupą brak obsady lekarskiej na oddziałach Fot. PTWP
  • Kontrola NFZ rusza w Szpitalu Uniwersyteckim w Olsztynie. W związku z tym w klinice neurochirurgii wstrzymane zostały planowane zabiegi.
  • Sprawdzany będzie m.in. sposób zabezpieczenia obsady lekarskiej w wybranych oddziałach szpitala 
  • Jednocześnie prokuratura sprawdza doniesienia o nieprawidłowościach dotyczących sposobu wypełniania harmonogramów czasu pracy i rachunków za świadczone usługi

Ruszają kontrole w Szpitalu Uniwersyteckim w Olsztynie

Prokuratura sprawdza doniesienia o nieprawidłowościach dotyczących sposobu wypełniania harmonogramów czasu pracy i rachunków za świadczone usługi.

W minionym tygodniu dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie dr Radosław Borysiuk złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. Przyczyną była utrata zdolności zarządczych wobec faktu wypowiedzenia lojalności przez koordynatorów oddziałowych.

Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Wioletta Ustyjańczuk, władze uczelni w trosce o zdrowie pacjentów zwróciły się 11 października 2021 do wojewody warmińsko-mazurskiego z wnioskiem o pilne przeprowadzenie kontroli w Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przez wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie chirurgii.

Planowane zabiegi w Klinice Neurochirurgii USK wstrzymane do odwołania

Dodatkowo prorektor ds. Collegium Medicum prof. Sergiusz Nawrocki, korzystając z przysługujących mu kompetencji, wstrzymał do odwołania wszystkie planowane zabiegi w Klinice Neurochirurgii USK.

Kolejne działania Uniwersytet Warmińsko-Mazurski uzależnia od wyników kontroli zapowiedzianej przez Departament Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia - podała w komunikacie rzecznik Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Wioletta Ustyjańczuk.

NFZ wszczął czynności sprawdzające. Prokuratura bada sprawę

Rzeczniczka NFZ w Olsztynie Magdalena Mil, poinformowała PAP w czwartek, że Departament Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia po doniesieniach mediów wszczął 19 października czynności sprawdzające w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Weryfikowany będzie m.in. sposób zabezpieczenia obsady lekarskiej w wybranych oddziałach szpitala.

Jak poinformował PAP w czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny, 14 października 2012 do prokuratury rejonowej Olsztyn Północ wpłynęło zawiadomienie przez dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jednego z lekarzy, które miało polegać na posłużeniu się dokumentami poświadczającymi nieprawdę w zakresie harmonogramu czasu pracy i wysokości rachunków za świadczone usługi, w wyniku czego usiłowano wyłudzić nienależne wynagrodzenie za dwa miesiące 2021 r. w kwotach po kilkanaście tysięcy złotych.

"Po zapoznaniu się z zawiadomieniem prokurator przesłał na policję w celu postępowania sprawdzającego" - dodał prokurator Stodolny.

Sprawa posła Maksymowicza

Wirtualna Polska podała, że Wojciech Maksymowicz, poseł i były wiceminister nauki, w czasie dyżurów w szpitalu w Olsztynie zajmował się działalnością polityczną. Wirtualna Polska wskazała, że udokumentowała 22 takie przypadki a szpital potwierdził portalowi, że Maksymowicz powinien być we wskazanych terminach na dyżurze.

Profesor Wojciech Maksymowicz na portalu społecznościowym, odpowiadając na zarzuty portalu wskazał, że są one bezzasadne.

"Zarzuca się mi, iż nie wykonywałem dyżurów w Szpitalu Uniwersyteckim w Olsztynie, pomimo ustalonego zakresu obowiązków. To nieprawda. Moja praca na rzecz Szpitala znacząco przekraczała zakontraktowany czas w łączącej mnie ze Szpitalem umowie cywilnoprawnej. Do końca kwietnia 2021 r. korzystałem z możliwości zdalnego udziału w posiedzeniach Sejmu i jego komisji, dzięki czemu jednocześnie swoim zaangażowaniem zapewniałem pracę i obsadę Kliniki Neurochirurgii i Oddziału Covidowego Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie" - wyjaśnił.

Dodał, że jego udział w posiedzeniach Sejmu i działalność polityczna od maja 2021 r. w żaden sposób nie naruszały interesu szpitala.

"Mój zakontraktowany czas pracy realizowałem z nadwyżką w danym miesiącu. Stawiane mi dziś zarzuty, łączące moją pracę polityczną z pracą lekarską, są dla mnie zdumiewające, gdyż co do zasady nie zajmowałem się ustalaniem harmonogramów i grafików pracy - było to realizowane przez administrację Szpitala. Nikt z Dyrekcji Szpitala nie kwestionował wykonywanej przeze mnie pracy" - podkreślił.

W piątek na prośbę rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Jerzego Przyborowskiego i na jego ręce rezygnację ze stanowiska dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego złożył dr Radosław Borysiuk. Jego zastępca dr Łukasz Grabarczyk złożył rezygnację na ręce zastępcy dyrektora szpitala Macieja Kamińskiego, który pełni teraz obowiązki dyrektora placówki.

"Przyczyną rezygnacji była utrata zdolności zarządczych wobec faktu wypowiedzenia lojalności przez koordynatorów oddziałowych" - poinformowała w komunikacie rzecznik prasowa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Wioletta Ustyjańczuk.

Lokalne media podały, że powodem rezygnacji był konflikt z jedną z koordynatorek oddziałowych w Szpitalu Uniwersyteckim oraz złożone zawiadomienie do prokuratury w sprawie podejrzenia o nieprawidłowości.

Podmiotem tworzącym Szpital jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Szpital Uniwersytecki oprócz udzielania świadczeń zdrowotnych, realizuje zadania dydaktyczne i badawcze. Szpital przygotowuje osoby kształcące się na Wydziale Nauk Medycznych UWM w Olsztynie do wykonywania zawodu medycznego, a także kształci podyplomowo osoby wykonujące zawód medyczny. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze