Kontraktowanie: rzeź "jednodniówek" na Śląsku

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2012 16:02

W Częstochowie przez następne dwa lata będą kłopoty z operacjami w ramach tzw. chirurgii jednego dnia - usuwaniem woreczków żółciowych, zaćmy, żylaków... W zakresie chirurgii ogólnej do końca stycznia kontrakt na nią ma w Częstochowie sześć placówek. Od 1 lutego do końca 2014 roku będą miały już tylko dwie.

Tak przynajmniej wynika z ogłoszonej właśnie przez NFZ listy placówek zakwalifikowanych do kontraktowania.

Tak skromnie jest nie tylko w Częstochowie, ale w całym województwie .NFZ odrzucił w tym zakresie dwie trzecie ofert. Dlatego ogłoszenie jego decyzji kontraktowych zakończyło się potężną awanturą. Ponad 60 szefów szpitali podpisało się pod protestem. Według nich NFZ złamał zasady uczciwej konkurencji.

Placówek, w których można było skorzystać z zabiegów chirurgii jednego dnia, jest w województwie około stu (głównie małe, prywatne szpitale, ale te duże także). W konkursie złożyły one ponad 300 ofert; tak dużo, bo na każdy oddział podpisuje się osobny kontrakt.

Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego NFZ, twierdzi, że 90 ofert z miejsca odrzucono, bo zawierały błędy. W kolejnym etapie konkursu tylko najkorzystniejsze oferty zaproszono do negocjacji (odpadło kolejnych kilkadziesiąt).

Szefowie szpitali pytają - skoro dotąd NFZ miał kontrakty na chirurgię jednego dnia z setką szpitali, to dlaczego teraz drastycznie ogranicza ich liczbę?

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum