Kontraktowa mapa Polski: jedni podpisali, inni jeszcze powalczą

Autor: PAP, gazeta.pl, SAB, WOK/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2010 11:34

Aneksy do umów z NFZ na 2010 rok podpisały wszystkie szpitale m.in. w Małopolsce, Łódzkiem, na Podlasiu, Śląsku, w Wielkopolsce, na Pomorzu oraz w woj. opolskim i świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim (poza jednym szpitalem). Fiaskiem zakończyły się negocjacje w wielu placówkach w Warmińsko-Mazurskiem, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Spośród 54 placówek na Podkarpaciu, świadczących usługi z zakresu leczenia szpitalnego, aneksy do umów z NFZ na 2010 rok podpisało zaledwie 13 szpitali niepublicznych. Dyrektorzy podkarpackich szpitali zapowiadają, że nie podpiszą kontraktów na warunkach proponowanych przez NFZ i mają pełne poparcie starostów.

Podkarpacie: zabraknie 160 mln zł
Na leczenie szpitalne zabraknie na Podkarpaciu w przyszłym roku około 160 mln zł. W poniedziałek (4 stycznia) ma dojść do spotkania starostów i dyrektorów z marszałkiem województwa i parlamentarzystami. Jeżeli nie osiągną porozumienia, dyrektorzy zapowiadają protesty.

W Warmińsko-Mazurskiem bez kontraktów jest 10 spośród 22 szpitali powiatowych. Ich szefowie nie zgodzili się na zaproponowane przez NFZ zmniejszenie środków na przyszpitalne przychodnie specjalistyczne.

Natomiast na warunki proponowane przez NFZ przystały wszystkie szpitale specjalistyczne – Magdalena Mill z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ wyjaśniła, że szpitale te zgodziły się na kontrakty na poziomie z dnia 30 czerwca 2009 roku, a placówki powiatowe zażądały, oprócz poziomu finansowania z 30 czerwca 2009 roku, dodatkowych 28 mln zł.

Zgodnie z umowami, do końca lutego szpitale będą leczyć pacjentów na dotychczasowych zasadach. W tym czasie ogłoszone zostaną konkursy na świadczenie szpitalnych usług medycznych.

Podlasie i Śląsk w ostatniej chwili

W większości regionów szpitale, pomimo niższego niż ubiegłoroczny poziom finansowania, aneksy do umów w ostatniej chwili, ale podpisały... O tym, żeby szpitale powiatowe podpisały aneksy, zadecydowano dopiero w czwartek (31 grudnia 2009 r.) podczas obrad konwentu starostów powiatów z województwa podlaskiego.

W Podlaskiem jest 37 szpitali. Na świadczenia w przyszłym roku dostaną 800 mln zł, czyli nominalnie o kilkanaście milionów złotych więcej niż w 2009 roku. Faktycznie jednak będą miały o kilkanaście milionów złotych mniej, bo Fundusz będzie musiał opłacać nowe świadczenia, np. przeszczepy czy nowe programy terapeutyczne.

Aneksy parafowali, aczkolwiek w trakcie roku liczą na dodatkowy dopływ gotówki, dyrektorzy śląskich szpitali. Na 2010 rok śląskie placówki medyczne otrzymały środki na poziomie 98,5 proc. finansowania w roku 2009.

Rzecznik Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Jacek Kopocz wyjaśnił, że jeżeli do NFZ wpłyną środki należne Funduszowi z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, do woj. śląskiego trafi dodatkowo ok. 180 mln zł i część tej kwoty może być przeznaczona na leczenie szpitalne.

Kujawsko-Pomorskie: tyle samo, czyli mniej
Kujawsko-Pomorski Oddział NFZ zapewnia, że kontrakty na 2010 rok są na poziomie zbliżonym do 2009 roku. W całym województwie na leczenie NFZ wyda 2,85 mld zł, z czego 1,39 mld zł na leczenie szpitalne. Z szacunków Funduszu wynika, że w 2009 r. hospitalizacje pochłonęły 1,41 mld zł. Kwota na 2010 r. będzie więc de facto niższa.

Warunki kontraktów na 2010 rok przyjęły jednak prawie wszystkie szpitale, poza Szpitalem Wojewódzkim we Włocławku, gdzie 6 stycznia zapowiedziano strajk i Szpitalem Miejskim w Bydgoszczy. Z tymi dwiema placówkami NFZ będzie kontynuował rozmowy w poniedziałek 4 stycznia.

Bez problemów przebiegło podpisywanie umów w Wielkopolsce, gdzie szpitale zgodziły się na finansowanie na ubiegłorocznym poziomie, który udało się zapewnić – jak twierdzi dyrektor oddziału NFZ w Poznaniu Zbigniewa Nowodworska, dzięki uruchomieniu specjalnej rezerwy przez prezesa NFZ. Wielkopolska dostała z tej puli dodatkowo 47 mln złotych.

Na leczenie pacjentów w szpitalach wielkopolski NFZ wyda w przyszłym roku ponad dwa miliardy 200 mln złotych.

Nie wszystkim po równo
Małopolska kontraktowanie też ma już za sobą. W budżecie Małopolskiego Oddziału NFZ na lecznictwo szpitalne przeznaczono 2, 66 mld zł. Jak twierdzi Jolanta Pulchna, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału NFZ, nie każdy szpital w regionie będzie miał kontrakt na poziomie 2009 r.

Wynika to m.in. ze wzrostu wydatków na terapie lekowe (w tym na leczenie chorób rzadkich), na chemioterapię i radioterapię. Ponadto, w Małopolsce mają być utworzone dwa nowe ośrodki hemodynamiki.

Podobna sytuacja jest w regionie łódzkim. Wszystkie placówki świadczące usługi z zakresu leczenia szpitalnego podpisały już aneksy do umów z NFZ na 2010 rok. Budżet łódzkiego NFZ na 2010 rok wynosi ponad 1,77 mld zł.

Beata Aszkielaniec, rzecznik prasowy Łódzkiego Oddziału NFZ wyjaśnia, że kontrakty na 2010 rok są na poziomie od 96 proc do 104 proc. w porównaniu z 2009 rokiem. W Łódzkiem nie rozstrzygnięto jeszcze tylko konkursu na świadczenie usług z zakresu psychiatrii. Rozpoczyna się także konkurs na świadczenia z zakresu ratownictwa medycznego.

– Tygodnie negocjacji, wojna nerwów do ostatniej chwili, ale udało się. Wszystkie szpitale w województwie opolskim podpisały kontrakty z NFZ. Dyrektorzy podkreślają jednak zgodnie, że będzie to trudny rok. Pieniędzy na leczenie szpitalne jest tyle, co w roku ubiegłym, czyli za mało – informuje Gazeta Wyborcza.

Lubelskie: marszałkowskie warunkowo, powiatowe nie składają broni

Marszałkowskie szpitale na Lubelszczyźnie podpisały kontrakty z NFZ – warunkowo i na pół roku. Umów nie zawarły natomiast szpitale powiatowe.

Negocjacje ostatniej szansy prowadzili dyrektorzy placówek skupionych w Konwencie Szpitali Powiatowych Lubelszczyzny z dyrekcją Lubelskiego Oddziału NFZ, ale nie doprowadziły one do podpisania kontraktów – informacje takie przekazał Radiu Lublin członek zespołu negocjacyjnego, a jednocześnie dyrektor szpitala w Parczewie, Janusz Hordejuk.

Brak porozumienia oznacza, ze szpitale powiatowe do końca lutego świadczyć będą usługi na poziomie kontraktu z 2009 roku. W tym czasie NFZ ogłosi prawdopodobnie nowe konkursy na świadczenie zdrowotne.

Świętokrzyskie: tym razem spokojnie

Dyrektorzy szpitali w woj. świętokrzyskim nie walczyli tak ostro o wysokość kontraktów jak w poprzednich latach – podaje Gazeta Wyborcza. 31 grudnia 2009 roku kontrakty podpisali szefowie ostatnich lecznic. Choć nie ukrywają, że są zawiedzeni warunkami.

– Szkoda nerwów. Po ubiegłorocznych doświadczeniach doszliśmy do wniosku, że nie ma sensu negocjować z Funduszem. I tak będzie, jak oni zechcą – nie kryje rozgoryczenia Wojciech Przybylski, dyrektor szpitala w Końskich.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum