pwx/Rynek Zdrowia | 14-10-2019 08:54

Konsultacje specjalistów dla lekarzy POZ skróciłyby kolejki do poradni

Wprowadzenie konsultacji pomiędzy lekarzem POZ a lekarzem specjalistą mogłoby doprowadzić do skrócenia kolejek - uważa dr Henryk Grzesiak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku.

Dr Henryk Grzesiak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku. Fot. PTWP/Paweł Pawłowski

Jak przyznaje dr Henryk Grzesiak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku, dzisiaj konsultacje pomiędzy lekarzami POZ a lekarzami specjalistami nie działają. Tymczasem tego rodzaju współpraca powinna być rozwijana, by skrócić kolejki do specjalistów, w sytuacji gdy tych lekarzy brakuje w naszym systemie. Braki kadrowe to jeden z powodów  - jak podaje prezes ORL w Białymstoku - oczekiwania przez pacjentów w kolejce do endokrynologa nawet 2 lata, około roku - do kardiologa dziecięcego.

Dr Henryk Grzesiak zaznacza, że w części przypadków nie ma potrzeby, by pacjent tkwił miesiącami w kolejce do poradni, bo z powodzeniem jego leczenie może prowadzić lekarz POZ. - Wystarczy by lekarz POZ miał możliwość skonsultowania ze specjalistą procesu leczenia - przekonuje.

Wyjaśnia, że dzisiaj taka współpraca między lekarzami jest teoretycznie możliwa, ale może odbywać się drogą pisemną. - Te konsultacje powinny być usprawnione i odbywać się drogą telefoniczną - mówi dr Henryk Grzesiak.

W ocenie prezesa ORL w Białymstoku właśnie udzielanie konsultacji mogłoby doprowadzić do tego, że pacjenci szybciej będą wychodzić z kolejek w AOS i powracać pod opiekę lekarzy POZ. - Jeśli tak by się stało, to specjaliści zarazem zyskają czas na konsultacje dla lekarzy POZ - podsumował.

Czytaj też: Dyrektorzy: ten rok jest trudny dla szpitali. Wiceminister: trzeba było zadbać o kadry

Wypowiedź została zarejestrowana podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego (Białystok, 25-26 września 2019 r.).