Końskie: dyrekcja szpitala porozumiała się z lekarzami ws. wynagrodzeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2018 16:22

Władze Szpitala Specjalistycznego św. Łukasza w Końskich (Świętokrzyskie) prawdopodobnie w piątek podpiszą porozumienie z lekarzami, którzy domagali się zwiększenia pensji - poinformował w czwartek (1 lutego) dyrektor lecznicy Wojciech Przybylski.

FOT. Shutterstock

W koneckim szpitalu problem dotyczył wypowiedzenia umów kontraktowych (przy pozostaniu na etacie z postulatem wyższej pensji) przez 40 z 96 dyżurujących w lecznicy specjalistów. Złożyli je w grudniu. W szpitalu pracuje też ok. 40 rezydentów.

W ubiegłym tygodniu Przybylski zapewnił, że do końca stycznia szpital będzie funkcjonował normalnie - zabezpieczona jest praca oddziałów i dyżury. - Natomiast od 1 lutego nie wszystkie oddziały mają zabezpieczenie w pracę w godzinach popołudniowych - to oddział ratunkowy, nocna pomoc lekarska, nefrologia, ortopedia - opisywał dyrektor w rozmowie z PAP.

W środę odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rady społecznej szpitala, gdzie władze lecznicy przedstawiły plan rzeczowo-finansowy. Przybylski poinformował, że strony uzgodniły dalsze warunki i obecnie jest przygotowywane porozumienie, które powinno zostać podpisane w piątek. Jego skutkiem będzie zwiększenie wynagrodzeń dla lekarzy w tym roku łącznie o ok. 10 mln zł, co wpłynie na powiększenie deficytu szpitala.

Z kolei utrudnienia pojawiły w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, gdzie na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) chirurg obecny był całodobowo, teraz jedynie do godz. 14.30.

- W godzinach popołudniowych i nocnych proszeni są na konsultacje lekarze dyżurujący w klinice - poinformowała rzeczniczka lecznicy Anna Mazur-Kałuża. Dodała, że zdarzają się pojedyncze dni, kiedy chirurdzy na oddziale ratunkowym są całodobowo.

Mazur-Kałuża podkreśliła, że pomimo tych zmian lecznica spełnia wymogi mówiące, że na SOR całodobowo powinien być lekarz systemu. - Ten lekarz ma do pomocy m.in. ortopedę, kardiologa, okulistę i ginekologa - dodała.

Od 1 lutego zagrożone było także funkcjonowanie oddziału pediatrycznego w Szpitalu Powiatowym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej. Tam problemy z obsadą dyżurów pojawiły się również na oddziale wewnętrznym, neurologii, ortopedii i oddziale położniczo-ginekologicznym. Klauzule opt-out (zgodę na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo) wypowiedziało ok. 50 proc. lekarzy z lecznicy, które je wcześniej podpisało. Szpital zatrudnia na umowę o pracę 51 lekarzy.

PAP w czwartek nie udało się uzyskać aktualnych informacji ze strony dyrekcji szpitala.

Według danych przekazanych przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki klauzulę opt-out wypowiedziało 285 lekarzy (75 rezydentów i 210 specjalistów) z 10 szpitali w regionie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum