Konkursy na leczenie do powtórki?

Autor: DK, Rzeczpospolita/RynekZdrowia • • 22 września 2010 16:39

Ciągle nie wiadomo, czy prawie dwa tysiące ogłoszonych przez oddziały NFZ postępowań konkursowych na leczenie szpitalne będzie musiało zostać unieważnionych. Decyzja w tej sprawie zapadnie do końca tygodnia.

Konkursy na leczenie do powtórki?
– Jutro (23 września – red.) wejdzie w życie znowelizowana ustawa o świadczeniach zdrowotnych, a zaraz po tym zostaną podpisane tzw. rozporządzenia koszykowe – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.Określają one, do jakiego rodzaju leczenia mamy prawo w szpitalach w ramach składki zdrowotnej oraz wymagania dotyczące sprzętu i kadry szpitalnej.Jak się dowiedzieliśmy w Ministerstwie Zdrowia, jeśli rozporządzenia wejdą w życie z dniem podpisania, już ogłoszone postępowania konkursowe musiałyby zostać odwołane. Dlatego do końca tygodnia zostanie podjęta decyzja, czy nie powinny one jednak wejść w życie od 1 stycznia.To oznacza, że konkursy nie będą musiały zostać ogłoszone na nowo, ale również to, że będą przeprowadzone na podstawie obowiązującego stanu prawnego.

 Nowe przepisy miały złagodzić określone w zeszłym roku wymagania dotyczące sprzętu i kadry szpitalnej i dostosować je bardziej do rzeczywistości szpitalnej.

Np. stare przepisy wymagały, by szpitale, które wykonują tomografię, wykorzystywały nowoczesne, bardzo dokładne urządzenia. Obecne wymagania dotyczące sprzętu są bardziej łagodne.Problem dotyczy większości oddziałów wojewódzkich NFZ. – Do 21 września było już rozpoczętych 1796 postępowań konkursowych na leczenie szpitalne, ale liczba szybko wzrasta (według planu ma być około 2 tys. konkursów). Z oceną sytuacji chcemy zaczekać do ogłoszenia rozporządzeń – mówi nam Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum