Konkurs na ratownictwo medyczne w Szamotułach, Kole i Turku unieważniony

Autor: Radio Merkury, IB/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2009 08:28

Zgodnie z wczorajszą decyzją prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza, wyniki konkursu na świadczenie usług medycznych w zakresie ratownictwa medycznego w Szamotułach, Kole i Turku są nieważne. Nowy konkurs odbędzie się w początkach maja.

W Kole i Turku od pierwszego marca zaczęły jeździć karetki z Konina, a w powiecie szamotulskim karetki prywatnej firmy Obst Technika. Dyrektorzy szpitali z Koła, Turku i Szamotuł, które przegrały konkurs,  odwołali się do jego organizatora: Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu. Choć wskazywali na uchybienia formalno-prawne, dyrektor Zbigniewa Nowodworska odwołania odrzuciła.

O sytuacji w Szamotułach wspominał także w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Robert Szulc, przewodniczący Komisji Krajowej Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.

– Konkurs wygrała tam firma nie spełniająca, w naszej ocenie, żadnych wymagań dyktowanych przez zdrowy rozsądek – mówił Robert Szulc. – Jej lekarze nie są lekarzami systemu PRM, dyspozytorzy nie mają wykształcenia medycznego, a siedzibą firmy jest blaszany kontener. Dotychczasowi świadczeniodawcy, którzy przegrali konkurs z takim przeciwnikiem, złożyli odwołanie do prezesa NFZ, ale zanim nadeszła odpowiedź z Centrali, wielkopolski oddział płatnika już podpisał kontrakt.

Marta Banaszak-Osiewicz, rzecznik Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ odpowiada portalowi rynekzdrowia.pl:

– Jeśli kontrakt został podpisany, oznacza to tylko tyle, że oferent spełniał stawiane przez Fundusz i określone w przepisach warunki. Wszystko zostało sprawdzone. Firma Obst Technika złożyła ofertę na realizację usług z zakresu ratownictwa medycznego w rejonie operacyjnym Szamotuły, Wronki i Pniewy, a kontrola sprawdziła zgodność stanu faktycznego z ofertą. Dotyczy to m. in. wykazanego personelu, który posiada kwalifikacje zgodne z obowiązującymi przepisami. Jeśli chodzi o organizację dyspozytorni, to pozostaje ona w gestii właściciela podmiotu i tym samym nie podlega kontroli NFZ.

Wczoraj (27 kwietnia) Jacek Paszkiewicz uznał odwołania dyrektorów trzech szpitali, co oznacza unieważnienie konkursu. Nowy ma się odbyć z uproszczoną formą rokowań.

– Jeśli ta wiadomość okaże się prawdą, nie wykluczam pozwania Funduszu do sądu, bo konkurs wygrałem uczciwie i zainwestowałem ponad milion złotych, by uruchomić stację pogotowia – powiedział Radiu Merkury Artur Obst, właściciel firmy, której karetki obsługują obecnie powiat szamotulski.

Według Marty Banaszak-Osiewicz prezes Paszkiewicz nie miał zastrzeżeń do pracy komisji konkursowej WOW NFZ. Wskazał jednak na lukę prawną, związaną z obowiązkiem rejestracji miejsc oczekiwania karetek. Ta właśnie różnica w interpretacji przepisów spowodowała uchylenie wyników konkursu.

– Dla mieszkańców Koła, Turku i Szamotuł najważniejsze jest to, że bez względu na zawirowania, mają zagwarantowaną opiekę pogotowia ratunkowego – ocenia rzecznik wojewody Tomasz Stube.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum