Konin: rozmowy dyrekcji szpitala ze strajkującymi bez efektu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2012 15:53

Nie przyniosły porozumienia prowadzone w piątek i zakończone w sobotę (25 lutego) rozmowy dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie (Wielkopolskie) z przedstawicielami strajkujących od poniedziałku pielęgniarek i innych pracowników.

Jak poinformował rzecznik prasowy szpitala Leszek Czajor, strajkujący planują w poniedziałek 24-godzinny protest, a w środę mają rozpocząć strajk ciągły i głodówkę.

Protestujący domagają się 600 złotych podwyżki. Powołują się przy tym na zbyt wysokie kontrakty lekarskie i domagają się ich renegocjacji. -Strajk prowadzano do tej pory tylko na oddziałach dla dorosłych - powiedział Czajor.

- Z powodu trudnej sytuacji finansowej, szpital nie jest w stanie spełnić oczekiwań protestujących - dodał.

Według niego wszystkie przyjęcia planowe zostały wstrzymane bezterminowo, do czasu wyjaśnienia sytuacji. Są jednak wykonywane w przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta. Czajor dodał, że oddziały mają zapewnioną minimalną obsługę i zdrowie oraz życie chorych - dzięki dobrej współpracy dyrekcji i strajkujących - nie jest narażone na niebezpieczeństwo.

Sprawą podwyżek i strajku zajęła się w tym tygodniu Społeczna Rada Szpitala. - W obecnej sytuacji finansowej szpital ma niewielkie możliwości, by spełnić żądania związkowców - powiedział jej przewodniczący Rafał Żelanowski. Rada zaproponowała pielęgniarkom premie kwartalne i przechodzenie na kontrakty, ale nie przyjęły one takiego rozwiązania.

Koniński szpital posiada 24 oddziały z 849 łóżkami. Na ten rok placówka podpisała kontrakt w wysokości ponad 122 mln zł. W porównaniu z 2011 roku jest on wyższy o 6,2 mln zł. Wartość wykonanych i niezapłaconych przez NFZ świadczeń w 2011 roku wyniosła 18,1 mln zł.

Czajor podał, że orientacyjny wynik finansowy szpitala za ubiegły rok wynosi minus 22,5 mln zł, w tym amortyzacja sprzętu i budynków to kwota 16,8 mln zł.

W strajku biorą udział członkowie czterech szpitalnych związków zawodowych. Kolejne rozmowy z dyrekcją planowane są na poniedziałek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum