Konin: fiasko rozmów dyrekcji szpitala ze strajkującymi pielęgniarkami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2012 18:41

Rozmowy dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie ze strajkującymi pielęgniarkami i innymi pracownikami tej placówki nie przyniosły na razie rezultatu. W środę (29 lutego) rano protest zostanie zaostrzony.

Strajk rozpoczął się 20 lutego i jest kontynuowany, choć z przerwami. Jak poinformował we wtorek (28 lutego) rzecznik szpitala Leszek Czajor, protestujący żądają podwyżki w wysokości 600 zł. 

Czajor dodał, że strajkujący powołują się przy tym na zbyt wysokie kontrakty lekarskie i domagają się ich renegocjacji.

Strajkujący zapowiedzieli, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, od środy rozpoczną strajk ciągły i głodowy - poinformowała szefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Marzena Kamińska.

Rzecznik szpitala zaznaczył, że strajk obejmuje tylko oddziały dla dorosłych - wszystkie przyjęcia planowe zostały w ubiegłym tygodniu wstrzymane bezterminowo. Czajor podkreślił, że oddziały mają zapewnioną minimalną obsługę, a zdrowie i życie pacjentów, dzięki dobrej współpracy dyrekcji i strajkujących, nie jest narażone na niebezpieczeństwo.

Sprawą podwyżek i strajku zajęła się w ubiegłym tygodniu Społeczna Rada Szpitala, która stwierdziła, że w obecnej sytuacji finansowej placówka ma niewielkie możliwości, aby spełnić żądania związkowców.

Koniński szpital dysponuje 24. oddziałami z 849. łóżkami. Na br. placówka podpisała kontrakt w wysokości ponad 122 mln zł. W porównaniu z 2011 r. jest on wyższy o 6,2 mln zł. Wartość wykonanych i niezapłaconych przez NFZ świadczeń w 2011 r. wyniosła 18,1 mln zł.

Orientacyjny wynik finansowy szpitala za ub. r. wynosi minus 22,5 mln zł, w tym amortyzacja sprzętu i budynków to kwota 16,8 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum