Konieczna poprawa zatrudnienia niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 października 2009 08:31

Potrzebne jest stworzenie specjalnego programu celowego tak, by osoby niepełnosprawne mogły podjąć pracę - stwierdził pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda na konferencji "Zatrudnianie niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy".

Jego zdaniem, niepełnosprawnych należy motywować, wspierać psychicznie, dawać możliwość zatrudnienia i pomagać w utrzymaniu na rynku pracy.

W Polsce około 6,2 proc. populacji to niepełnosprawni, z czego większość (77 proc.) stanowią osoby posiadające prawne orzeczenie o niepełnosprawności. W 2008 roku niepełnosprawni stanowili 9 proc. osób w wieku produkcyjnym. Jedynie 24 proc. osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym jest aktywnych zawodowo.

Największy odsetek pracujących niepełnosprawnych stanowią osoby z lekką niepełnosprawnością (54 proc.), spośród osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym pracuje 38 proc., a ze znacznym stopniem niepełnosprawności 8 procent. Około 80 proc. niepełnosprawnych zatrudnionych, jako pracownicy najemni pracuje w tzw. chronionym rynku pracy.

Na konferencji przedstawiono też wyniki badania, przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych wśród 615 pracodawców osób niepełnosprawnych. Wśród przeszkód, uniemożliwiających zatrudnianie osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy, pracodawcy wymieniali: brak odpowiednich kwalifikacji zawodowych, wykształcenia, nieadekwatność kwalifikacji zawodowych do aspiracji, możliwości i rodzaju schorzeń absolwentów niepełnosprawnych. W ocenie pracodawców na taki stan rzeczy wpływa system edukacji.

Z sondażu tego wynika, że pracodawcy najchętniej zatrudnialiby spośród niepełnosprawnych osoby po zawale serca, mające trudności z chodzeniem, niedosłyszące czy z niedowładem ręki. Największe trudności mieliby z zatrudnieniem: niewidomi, osoby z upośledzeniem umysłowym, chorzy na schizofrenię i cierpiący na epilepsję.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum