Koniec strajku portugalskich pielęgniarek, w efekcie którego odwołano 10 tys. operacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2019 17:17

Portugalskie pielęgniarki zakończyły w czwartek trwający od końca listopada protest. Strajk uniemożliwił przeprowadzenie 10 tys. operacji w publicznych szpitalach w całym kraju.

Koniec strajku portugalskich pielęgniarek, w efekcie którego odwołano 10 tys. operacji
Szpital w Viseu, Portugalia. Fot. Hugo Cadaves:Flickr (CC BY 2.0) .jpg

Jak poinformowały syndykaty zrzeszające pielęgniarki, ASPE i Sindepor, protest nie doprowadził jeszcze do oczekiwanych rezultatów. Strajkujący mają jednak nadzieję na przełom podczas negocjacji z rządem Antonia Costy. Pierwsze rozmowy odbędą się w piątek.

Według Lucii Leite z kierownictwa komitetu strajkowego w przypadku braku porozumienia z rządem pielęgniarki mogą wznowić protest 14 stycznia.

- Odwołanie strajku jest wyrazem naszej otwartości i gotowości do rozmów z rządem. W ten sposób poprawiły się warunki do prowadzenia negocjacji - dodała Leite.

W grudniu premier Costa zapowiedział możliwość wyciągnięcia konsekwencji wobec strajkujących, którzy sparaliżowali pracę szpitali. Rozważał też podpisanie umów przez państwo z prywatnymi klinikami w celu przeprowadzania pilnych zabiegów.

Pielęgniarki domagają się m.in. zwiększenia personelu w placówkach publicznej służby zdrowia o 20 tys. osób, a także obniżenia wieku emerytalnego z 66 do 57 lat. Innym ich żądaniem jest natychmiastowa wypłata przez ministerstwo zdrowia łącznej kwoty ponad 1,5 mln euro za nadgodziny.

We wrześniu i w październiku portugalskie pielęgniarki organizowały krótkie, kilkudniowe akcje strajkowe. Część z nich pod koniec października ogłosiła konieczność zorganizowania dłuższego strajku. Rozpoczęto równocześnie zbieranie przez internet pieniędzy dla strajkujących osób, które po rozpoczęciu protestu straciły prawo do pełnego wynagrodzenia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum