Koniec sporu zbiorowego w Rybniku. Pracownicy otrzymają podwyżki w wysokości...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2020 17:53

Podpisanie w poniedziałek (2 marca) w Katowicach porozumienia przyznającego pracownikom podwyżki zakończyło spór zbiorowy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku (Śląskie).

Koniec sporu zbiorowego w Rybniku. Pracownicy otrzymają podwyżki w wysokości...
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Osiągnęliśmy kompromis, jest to jakiś konsensus - oświadczył po zakończeniu rozmów uczestniczący w nich marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. - Jest deklaracja stron, że zamykamy spór zbiorowy - dodał, podkreślając, że mieszkańcy regionu rybnickiego mogą być spokojni o zabezpieczenie ich potrzeb zdrowotnych.

W ramach porozumienia pielęgniarki i położne mają otrzymać podwyżki w wysokości średnio 275 zł, a pozostali protestujący - 350 zł. - Jesteśmy bardzo zadowoleni. To koniec pierwszego etapu negocjacji w grupie pielęgniarek i położnych - powiedziała przewodnicząca Związku Pracowników Bloku Operacyjnego, Anestezji i Intensywnej Terapii Wiesława Frankowska.

- Zamykamy spór zbiorowy - to sukces wspólnej reprezentacji związkowej, marszałka jako dobrego negocjatora. Wychodzimy z tarczą - ocenił przewodniczący "S" w rybnickim szpitalu Piotr Rajman.

Organizacje związkowe z rybnickiego szpitala domagały się podwyższenia wynagrodzeń wszystkich pracowników o 400 zł brutto. 13 lutego w placówce przeprowadzono 12-godzinny strajk ostrzegawczy, w którym wzięło udział ponad 700 osób.

Spór zbiorowy trwał w szpitalu od maja 2018 r. Strona związkowa przedstawiła wówczas postulat dotyczący podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników o 1200 zł brutto. Od tamtej pory związki podpisały z pracodawcą dwa porozumienia płacowe. W październiku, w wyniku strajku zawarto porozumienie gwarantujące podwyżki wynoszące średnio 400 zł brutto na etat. Zgodnie z zapisami tego dokumentu, płace najmniej zarabiających pracowników wzrosły o 500 zł. Z kolei w czerwcu 2019 r. uzgodniono podwyżki wynoszące od 150 do 300 zł brutto. Wcześniej w szpitalu zorganizowane zostało referendum strajkowe, podczas którego większość pracowników opowiedziała się za taką formą protestu.

Prowadzona przez samorząd wojewódzki rybnicka placówka zatrudnia w formie umów o pracę ponad 1,3 tys. pracowników, to jeden z największych szpitali w woj. śląskim.

Anna Gumułka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum