Koniec impasu. Lekarze rodzinni podpiszą aneksy do umów z NFZ

Autor: Piotr Wróbel • Źródło: FPZ, Rynek Zdrowia16 września 2022 16:25

Zarząd Porozumienia Zielonogórskiego (PZ) zarekomendował lekarzom rodzinnym podpisywanie aneksów do umów z NFZ. Ta decyzja to wynik rozmów przedstawicieli PZ w Centrali NFZ. Dotąd około 1/3 poradni POZ nie miała podpisanych aneksów gwarantujących przekazanie środków na podwyżki wynagrodzeń. Ta sytuacja groziła ograniczeniem opieki nad pacjentami w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej.

Koniec impasu. Lekarze rodzinni podpiszą aneksy do umów z NFZ
Prozumienie Zielonogórskie zarekomendowało lekarzom rodzinnym podpisanie aneksów. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski (zdj. ilustracyjne)
  • Kierownicy przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) otrzymali od Porozumienia Zielonogórskiego rekomendacje, by podpisali aneksy do umów z NFZ
  • Aneksy są podstawą do wypłacenia przez NFZ dodatkowych pieniędzy na na podwyżki wynagrodzeń dla personelu podstawowej opieki zdrowotnej
  • Dotąd około 1/3 wszystkich poradni POZ nie podpisała aneksów w proteście przeciwko jednostronnym zmianom wprowadzonym do aneksów przez NFZ
  • Zmiany dotyczyły wydłużenia okresu wypowiedzenia umowy z 45 do 90 dni
  • Przedstawiciele PZ i prezes NFZ uzgodnili, że oddziały wojewódzkie NFZ będą miały możliwość indywidualnego skrócenia okresu wypowiedzenia

Były jednostronne zmiany w aneksach

W czwartek (15 września) zarząd Federacji Porozumienie Zielonogórskie podjął decyzję o podpisaniu przez lekarz rodzinnych aneksów do umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dobiegł tym samym końca trwający ponad dwa miesiące spór lekarzy rodzinnych z NFZ.

Dotąd aż 1/3 wszystkich poradni POZ nie wyrażała zgody na przesłane przez NFZ warunki zawarte w aneksach do umów, a punktem spornym okazał się jednostronnie zmieniony przez NFZ termin wypowiedzenia umów.

- Lekarze odsyłali aneksy z przekreślonym narzuconym 90-dniowym terminem wypowiedzenia wpisując w to miejsce dotychczas obowiązujący termin 45 dni. NFZ nie przyjął takiej formy, w wyniku czego placówkom wstrzymano wypłaty środków na ustawowo zagwarantowane podwyżki - przypomina Monika Kowalska, rzecznik prasowy Porozumienia Zielonogórskiego.

Spór został rozwiązany podczas rozmów przedstawicieli zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie oraz prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak już pisaliśmy do spotkania doszło w Centrali NFZ, w środę.

- Federacja PZ reprezentuje 1/3 wszystkich placówek z całej Polski, leczymy 12 milionów Polaków. Ta trudna sytuacja musiała wreszcie dobiec końca, ponieważ dalsze wstrzymanie wypłat środków na podwyżki wynagrodzeń groziło zamykaniem placówek, zwłaszcza na obszarach wiejskich. A tam ich odbudowanie mogłoby być trudne. Dobrze, że wspólnie znaleźliśmy wyjście z tej sytuacji - mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Spór między lekarzami rodzinnymi a NFZ rozwiązany

Przedstawiciele placówek POZ zgodzili się na 90-dniowy termin wypowiedzenia umów, jednakże oddziały wojewódzkie NFZ będą miały możliwość indywidualnego skrócenia okresu wypowiedzenia na mocy wytycznych, które otrzymają od prezesa Funduszu.

- Dyrektorzy oddziałów Funduszu zostaną poinformowani przez pana prezesa NFZ, że w wyjątkowych przypadkach, jak np. choroba lekarza, mogą skrócić okres wypowiedzenia umowy - wyjaśniał nam Jacek Krajewski po spotkaniu w Centrali NFZ.

Dodał: - Zawsze łatwiej jest zapewnić przez 45 dni opiekę pacjentom, których z powodów losowych się opuściło, niż przez 90 dni. Wpis w porozumieniu po spotkaniu, który jasno mówi, że dyrektor oddziału będzie miał prawo skrócić okres wypowiedzenia umowy, w dużej mierze nas zadowala. Uważamy, że rozwiązaliśmy problem, który był przedmiotem sporu.

Płatnik zobowiązał się również do niezwłocznego wypłacenia zaległych świadczeń po stawkach wynikających z zarządzenia nr 96/2022/DSOZ, po podpisaniu przez placówki stosownych aneksów.

NFZ ma konsultować z PZ zmiany zarządzeń

- Pogłębiający się kryzys kadrowy w ochronie zdrowia, w tym w POZ, dotkliwy szczególnie dla pacjentów z obszarów wiejskich, wymaga opracowania takiej formy współpracy pomiędzy środowiskiem a płatnikiem, która zapewni pacjentom bezpieczeństwo. Dialog jest niezbędny - podkreślił Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Istotnym efektem spotkania jest zobowiązanie prezesa NFZ do przedstawiania z wyprzedzeniem zmian zarządzeń w zakresie warunków zawierania i realizacji umów do opiniowania przez lekarzy rodzinnych. To rozwiązanie ma pozwolić na uniknięcie w przyszłości sytuacji podobnej do tej, jaka miała miejsce w przypadku aneksów - podano w komunikacie dla mediów.

Na spotkaniu przedstawicieli PZ z prezesem NFZ ustalono, że kontakty PZ z NFZ będą częstsze niż dotąd. W kolejnych rozmowach dotyczących innych kwestii będą brały udział zespoły negocjacyjne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum