×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Koniec finansowania dodatków 4x400 zł. Ministerstwo Zdrowia obiecuje: wynagrodzenia nie zostaną zmniejszone

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP08 czerwca 2021 18:20Aktualizacja: 10 czerwca 2021 05:29

30 czerwca tego roku zakończy się przekazywanie pieniędzy na tzw. dodatki 4x400 zł w ramach odrębnego strumienia finansowania z NFZ. Ministerstwo Zdrowia wydało w sprawie komunikat

Koniec finansowania dodatków 4x400 zł. Ministerstwo Zdrowia obiecuje: wynagrodzenia nie zostaną zmniejszone
Co z dodatkami dla medyków?/ Fot. Shutterstock
  • MZ wprowadził mechanizm gwarancyjny, aby uchronić pracowników medycznych przed pogarszaniem wynagrodzenia
  • Dotychczasowe warunki wynagrodzenia będą finansowane z NFZ
  • Wszystkie podwyżki zostaną zachowane w taki sposób, aby pracownik nie odczuł negatywnych zmian

Resort zdrowia wskazał, że w nowelizacji niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych z 27 listopada 2020 r. wprowadzono ustawowy mechanizm gwarancyjny zakazujący pogarszanie warunków wynagradzania pracowników objętych do połowy 2021 r. regulacjami opartymi na odrębnych strumieniach finansowania. Dotyczy to pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych czy lekarzy mających specjalizację.

Co oznacza nowelizacja ustaw?

Mechanizm ten - jak zaznacza Justyna Maletka z biura komunikacji resortu - obejmuje zarówno wynagrodzenia z umowy o pracę, jak i wszelkie formy umów cywilnoprawnych.

- Oznacza to, że przyznane dotąd podwyżki pokrywane do 30 czerwca 2021 r. odrębnym strumieniem finansowania muszą zostać zachowane tak, aby nie uległo pomniejszeniu wynagrodzenie żadnego pracownika - podkreśla Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo wskazało, że utrzymanie dotychczasowych warunków wynagradzania wymienionych grup zawodowych będzie finansowane z pieniędzy Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czytaj: Paszport covidowy. Jak go pobrać? Czy będzie obowiązkowy? RAPORT

Określenie daty gwarancji

Jednocześnie - jak podnosi MZ - aby usunąć wszelkie wątpliwości co do daty, według której gwarantowane będą wynagrodzenia pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych i lekarzy mających specjalizację - zgodnie z postulatem wyrażanym przez OZZPiP - w opracowanej przez rząd i przyjętej 28 maja 2021 r. przez Sejm nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw dokonano dookreślenia, że gwarancją objęte będą wysokości wynagrodzeń na 30 czerwca 2021 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze