Kongres PiS: system ochrony zdrowia trzeba uszczelnić i dofinansować

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2010 17:03

O ochronie zdrowia rozmawiali w niedzielę (7 marca) podczas drugiego dnia obrad uczestnicy Kongresu Prawa i Sprawiedliwości.

Bolesław Piecha (PiS) przewodniczący sejmowej komisji zdrowia

W ramach panelu „Plan Zbigniewa Religi – niezbędna reforma publicznej służby zdrowia” prowadzonego przez posła Tomasza Latosa, mówiono o potrzebie uszczelnienie systemu i jego dofinansowaniu.

– Musimy równocześnie wprowadzać obie te zmiany. Jeśli będziemy wprowadzać je po kolei lub samodzielnie, to reforma nie zadziała – przekonywał poseł Czesław Hoc.

Były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, mówiąc o potrzebie podniesienia nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB uznał, że składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy podnosić stopniowo; dodatkowe pieniądze powinny trafić do systemu także z polis OC sprawców wypadków i poprzez finansowanie wysokospecjalistycznego leczenia przez Skarb Państwa.

– Ubezpieczamy się od chorób występujących powszechnie, a tym, którym potrzebna jest pomoc wysokospecjalistyczna, powinno pomagać państwo – dowodził Piecha.

W dyskusji zwrócono też uwagę na starzenie się społeczeństwa i potrzebę opracowania systemu opieki nad ludźmi, którzy utracili życiową samodzielność.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum