Konflikt w szpitalu w Rzeszowie, nowa odsłona: listy poparcia dla działań dyrektora

Autor: PW, PAP/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2020 17:24

Ponad 50 dyrektorów placówek medycznych oraz innych osób i organizacji związanych ze służbą zdrowia z Podkarpacia podpisało się pod listami poparcia dla działań Krzysztofa Bałaty, dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Listę poparcia przekazuje mediom drogą elektroniczną biuro prasowe szpitala.

Powstały listy poparcia dyrektora. Fot. archiwum

"List ten jest wyrazem poparcia dla działań dyrektora Krzysztofa Bałaty, Dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie w związku aktywnościami podejmowanymi przez niektóre związki zawodowe oraz sprzeciwem wobec działań dwóch związków zawodowych" - czytamy w informacji przekazanej przez biuro prasowe szpitala.

Biuro prasowe szpitala wyjaśnia, że osoby oraz organizacje, które podpisały się pod listem "nie zgadzają się na zastraszanie, szantaż oraz stawianie ultimatum dyrekcji KSW nr 2 w Rzeszowie".

Przypomnijmy, że w szpitalu doszło do konfliktu między związkami zawodowymi zrzeszającymi pielęgniarki szpitala a dyrekcją.

Około dwóch tysięcy pielęgniarek i położnych z wielu regionów kraju manifestowało w Rzeszowie 18 stycznia, dając wyraz niezadowolenia z warunków pracy w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie oraz ze sposobu traktowania przedstawicieli związków zawodowych przez dyrektora placówki.

W proteście zorganizowanym przez zarządy zakładowych organizacji związkowych działających w KSW nr 2 w Rzeszowie: Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (ZOZ OZZPiP) i Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych (ZOZ ZPOA) brały udział pielęgniarki i położne z Podkarpacia, a także z innych regionów, m.in. zachodniopomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubelskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego.

Manifestujące żądały m.in. przywrócenia do pracy dwóch pielęgniarek zwolnionych przez dyrektora Bałatę za działalność związkową. Chodzi o zwolnienie dyscyplinarne w grudniu przewodniczącej Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych Katarzyny Ciury i jej zastępczyni Joanny Buż. Powodem było "ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków". Związkowcy nie zgadzają się z taką argumentacją i chcą zmiany decyzji.

Jak przekazał dyrektor KSW nr 2 w oświadczeniu wydanym w sobotę (18 stycznia) w związku z manifestacją "zwolnienie dwóch przewodniczących związków to sprawa wyłącznie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Nie może być przedmiotem debaty publicznej".

Protestujące żądały także (jak podaje ZPOA na swoim profilu Fb) wycofania pozwu sądowego i żądania zapłaty 20 tys. zł na cel społeczny wobec pielęgniarki Sylwii Rękas, przewodniczącej OZZPiP za jej wypowiedź w mediach o stanie szpitala.

Tymczasem dyrektor KSW nr 2 w Rzeszowie podkreślił, że jako zarządzający placówką stoi na stanowisku, że jedynym miejscem do rozpatrywania odwołania zwolnionych pracowników jest sąd.

Teraz, w odpowiedzi na pikietę związkowców, dyrekcja szpitala odwołała się do publicznie wyrażonych wyrazów poparcia przesłanych przez dyrektorów innych placówek ochrony zdrowia na Podkarpaciu.

Biuro prasowe szpitala podaje, że dyrektor Krzysztof Bałata "swoimi decyzjami bronił stabilności ekonomicznej oraz dobrego imienia KSW nr 2 Rzeszowie. Jednocześnie wielokrotnie podkreślał, że za rozstrzyganie tego typu sporów odpowiada właściwy sąd, a nie uliczne manifestacje mające na celu wymuszanie decyzji pod presją".

Jak tłumaczy szpital, dyrektorzy placówek, którzy podpisali się pod listem poparcia, "protestują także przeciwko działaniom związkowców mającym na celu żądanie wypłat przez szpitale dalszych podwyżek dla pielęgniarek i położnych, mimo że nie istnieją powszechnie obowiązujące przepisy prawne, które nakazywałyby podejmowanie takich działań". 

List podpisali między innymi:
• Stanisław Kruczek – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego,
• Damian Brud – Dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego,
• Dorota Łukaszyk – Dyrektor SPZOZ w Ustrzykach Dolnych,
• Marek Wiater – z-ca Dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie
• Piotr Czerwiński – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie,
• Wiktor Stasiak – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu,
• Barbara Stawarz – p.o. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu oraz Dyrektor Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy,
• Józef Długoń – Dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu,
• Grzegorz Jedynak – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Przeworsku,
• Barbara Rogowska – Dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie,
• Tadeusz Boratyn – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Rzeszowie,
• Adrian Bochnia – Dyrektor Obwodu Lecznictwa Kolejowego SPZOZ w Rzeszowie,
• Andrzej Kwiatkowski – Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie,
• Rafał Kijanka – p.o. Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu,
• Witold Gimlewicz – Zastępca Dyrektora Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu ds. Administracyjno-Technicznych,
• Sławomir Grab – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Stalowej Woli,
• Łukasz Węgrzyn – Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej,
• Andrzej Osiniak – Dyrektor Ośrodka Rehabilitacji Narządu Ruchu „Krzeszowice” SP ZOZ w Krzeszowicach,
• Henryk Perkowski – Doktor Nauk Medycznych, specjalista nefrologii, gastroenterologii oraz zdrowia publicznego,
• Zbigniew Strzelczyk – Prezes Zarządu Związku Powiatowych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej Województwa Podkarpackiego – Organizacja Pracodawców zrzeszająca 16 placówek z woj. podkarpackiego:
o SP ZOZ w Dębicy,
o SP ZOZ w Górnie,
o SP ZOZ w Jaśle,
o SP ZOZ w Kolbuszowej,
o SP ZOZ w Lesku,
o SP ZOZ w Lubaczowie,
o SP ZOZ w Mielcu,
o SP ZOZ w Nisku,
o SP ZOZ w Nowej Dębie,
o SP ZOZ w Przeworsku,
o SP ZOZ Nr 2 w Rzeszowie,
o SP ZOZ w Sanoku,
o SP ZOZ w Stalowej Woli,
o SP ZOZ w Strzyżowie,
o SP ZOZ w Ustrzykach Dolnych,
o Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu
• oraz Stowarzyszenie Szpitali Małopolski zrzeszające 21 szpitali powiatowych.

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum