Komunikat MZ ws. strajku pielęgniarek w CZD

Autor: MZ/Rynek Zdrowa • • 28 maja 2016 10:46

Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat dotyczący trwającego w Centrum Zdrowia Dziecka strajku pielęgniarek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Zakładowej Organizacji Związkowej Instytutu ''Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka''.

W komunikacie MZ zapewnia, że minister zdrowia jest w stałym kontakcie z dyrekcją Centrum Zdrowia Dziecka, która na bieżąco informuje o sytuacji w placówce. Fot. PTWP

Jak czytamy na stronie internetowej resortu zdrowia, minister jest w stałym kontakcie z dyrekcją Centrum Zdrowia Dziecka, która na bieżąco informuje o sytuacji w placówce.

Dyrekcja Centrum Zdrowia Dziecka natychmiast po uzyskaniu informacji o możliwości odejścia pielęgniarek od łóżek pacjentów podjęła następujące działania:
- zaprzestanie przyjmowania nowych pacjentów;
- niezwłoczne wypisanie do domów pacjentów, których leczenie zostało zakończone;
- przetransportowanie do innych placówek pacjentów, nad którymi opieka medyczna mogłaby zostać zagrożona z powodu strajku pielęgniarek.

Obecnie w Instytucie w niezakłóconym trybie funkcjonują jedynie oddziały anestezjologii i intensywnej terapii oraz oddział neonatologii, patologii i intensywnej terapii noworodka (63 pacjentów). Na pozostałych oddziałach, gdzie z powodu strajku ograniczona jest obsada pielęgniarska, przebywa jedynie 141 pacjentów.

Dzięki wspólnym działaniom ministra zdrowia oraz NFZ, zabezpieczenie dostępu do świadczeń dla pacjentów, którzy w związku ze strajkiem pielęgniarek nie mogą uzyskać pomocy w Centrum Zdrowia Dziecka zapewniają inne położone na terenie Warszawy i Mazowsza szpitale o tym samym poziomie referencyjności.

Minister zdrowia poprosił o zaangażowanie w proces rozwiązywania konfliktu niezależnego mediatora, który w środę odbył rozmowy z delegacją protestujących pielęgniarek. Mediator nadal jest obecny na terenie Centrum Zdrowia Dziecka i w każdej chwili może udzielić profesjonalnego wsparcia negocjującym stronom.

Minister zdrowia potwierdza, że dyrekcja CZD w pełni realizuje zobowiązania podjęte wobec środowiska pielęgniarskiego zawarte w rozporządzeniu ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej we wrześniu 2015 r.

Ponadto w Ministerstwie Zdrowia trwają obecnie prace trójstronnego zespołu branżowego Rady Dialogu Społecznego nad całościowym rozwiązaniem problemu wynagrodzeń wszystkich pracowników służby zdrowia. W pracach tych uczestniczy również Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

Minister zdrowia pozostaje w gotowości do dalszego wspólnego rozwiązywania problemów polskiego systemu służby zdrowia i liczy na konstruktywny dialog z wszystkimi jego uczestnikami podkreślając, że rozmowy nie mogą odbywać się w atmosferze strajku, którego zakładnikami stają się pacjenci. Szczególny sprzeciw Ministra Zdrowia budzi wykorzystywanie ciężko chorych dzieci do wywierania nacisku, i to w finansowym kontekście.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum