Kompleksowe wsparcie projektów inwestycyjnych w sektorze zdrowia
Projekty inwestycyjne w sektorze ochrony zdrowia to proces długotrwały i niezwykle złożony, wymagający wysokiego poziomu wiedzy specjalistycznej, dbałości o szczegóły i umiejętności zarządzania ryzykiem. Wykonawcy muszą być w stanie skutecznie sprostać tym wyzwaniom, aby zapewnić powodzenie projektu.

Projekty inwestycyjne w sektorze opieki zdrowotnej są ściśle regulowane, a kontrahenci muszą przestrzegać surowych przepisów budowlanych, norm bezpieczeństwa i innych wymagań. Nieprzestrzeganie tych przepisów może skutkować kosztownymi karami i opóźnieniami.
Projekty te są często złożone, obejmują skomplikowane procedury oraz specjalistyczny sprzęt. Wykonawcy muszą posiadać wiedzę i zasoby, aby skutecznie zarządzać tymi złożonościami.
Wykonawcy projektów muszą ostrożnie zarządzać kosztami, aby mieć pewność, że projekt zostanie ukończony w ramach budżetu. Ponadto opóźnienia mogą skutkować wzrostem kosztów i utratą dochodów, dlatego wykonawcy muszą efektywnie zarządzać harmonogramem projektu.
Inwestycje wiążą się ze znacznym ryzykiem, w tym ryzykiem związanym z instalacją urządzeń oraz zgodnością z wymogami regulacyjnymi. Wykonawcy muszą posiadać skuteczne strategie zarządzania ryzykiem w celu ograniczenia tego ryzyka.
Wykonawcy muszą być również gotowi na zmieniające się wymagania projektowe, ponieważ potrzeby organizacji opieki zdrowotnej i społeczności, której ona służy, ewoluują w czasie. Wykonawcy muszą być w stanie dostosować się do tych zmieniających się wymagań, aby projekt spełniał potrzeby klienta.
Formuła „zaprojektuj-zbuduj-wyposaż” to metoda realizacji projektu obejmująca trzy fazy: projektowanie, budowanie i wyposażanie. Stosowanie formuły w budowie i rozwoju obiektów służby zdrowia ma kilka zalet:
- lepsza koordynacja i komunikacja prowadząca do współpracy między zespołem projektowym, zespołem konstrukcyjnym i dostawcami sprzętu, co może skutkować bardziej wydajnym i efektywnym procesem.
- skrócony czas i koszty budowy dzięki podejściu opartemu na współpracy, często może skutkować skróceniem czasu i kosztów budowy w porównaniu z tradycyjnymi metodami budowlanymi.
- zwiększona jakość i bezpieczeństwo projektu. Obiekt zostanie zbudowany zgodnie z wysokimi standardami jakości i bezpieczeństwa. Angażując dostawców sprzętu w proces, potencjalne problemy z instalacją i integracją sprzętu można rozwiązać na wcześniejszym etapie procesu.
- poprawiona funkcjonalność i wydajność poprzez współpracę wszystkich interesariuszy aby obiekt zaprojektować tak, by spełniał specyficzne potrzeby klienta i społeczności, której służy. Dzięki temu obiekt może być bardziej funkcjonalny i wydajny niż obiekt zbudowany tradycyjnymi metodami.
- większa elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających potrzeb klientów. Procesy projektowania, budowy i zaopatrzenia w sprzęt są zintegrowane. Zmiany można wprowadzać łatwiej i przy niższych kosztach niż w przypadku tradycyjnych metod budowlanych.
Ogólnie rzecz biorąc, formuła „zaprojektuj-wybuduj-wyposaż” jest kompleksowym podejściem do rozwoju placówek służby zdrowia, które może zaowocować bardziej wydajnym, opłacalnym i wysokiej jakości obiektem. Dzięki zaangażowaniu wszystkich interesariuszy w proces, obiekt może być zaprojektowany i zbudowany tak, aby spełniał specyficzne potrzeby klienta i społeczności, której służy.
Partner strategiczny powinien posiadać wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu technologią medyczną, by dostarczyć kompleksowych rozwiązań w zakresie technologicznego projektowania placówek opieki zdrowotnej, a także by służyć niezależną poradą w kwestii pozyskania i konserwacji całego wachlarza urządzeń medycznych.
Doświadczenie partnera strategicznego powinno obejmować projektowanie i planowanie kliniczne, przygotowanie harmonogramu prac, wycenę i dostarczenie sprzętu (również zastępczego), nadzór inwestycyjny, uzyskanie niezbędnych pozwoleń, testy, uruchomienie, szkolenie, konserwację urządzeń – wszystko z zastosowaniem i zgodnie z obowiązującymi przepisami, przy pełnej znajomości procesów w opiece zdrowotnej.
Z jednej strony partner zapewni profesjonalne wsparcie w wyposażeniu dowolnej placówki medycznej lub konkretnego oddziału bądź sali, z drugiej natomiast dostęp do tzw . rozwiązań czasowych w tym m.in. kontenerowych czy mobilnych pracowni, które można wykorzystać w konkretnych sytuacjach.
Dobrego partnera strategicznego cechować powinna bogata wiedza i wysokie umiejętności doświadczonych specjalistów, doskonała znajomość rynku, a także współpraca tylko z zaufanymi oraz sprawdzonymi dostawcami. Połączenie tych obszarów powoduje że z powodzeniem realizuje nawet najbardziej złożone przedsięwzięcia.
Współpraca z Althea to wszechstronne wsparcie dostarczane przez zaufanych ekspertów z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży. Althea jest sprawdzonym partnerem, który przejmie kluczowe obowiązki i weźmie pełną odpowiedzialność za inwestycję mającą na celu rozwój i unowocześnienie placówki medycznej.