×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Kompetencje pielęgniarek zostaną szczegółowo określone. "Musimy zdążyć przed 1 lipca"

Autor: oprac. MP • Źródło: NIPiP/Rynek Zdrowia21 marca 2023 13:20Aktualizacja: 21 marca 2023 13:28

- Trwa burza mózgów, jak opracować kompetencje pielęgniarek i położnych. Prace musimy przyśpieszyć, gdyż od 1 lipca obowiązywać będzie nowelizacja ustawy o wynagrodzeniach i istotne jest, aby zdążyć przed tą datą - mówi Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Kompetencje pielęgniarek zostaną szczegółowo określone. "Musimy zdążyć przed 1 lipca"
Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska Fot. PAP/Piotr Nowak
 • Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych pracuje nad określeniem kompetencji pielęgniarek i położnych
 • - Odbyliśmy robocze spotkanie w Ministerstwie Zdrowia z Edytą Gadomską, zastępcą dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych - mówi Mariola Łodzińska, wiceprezes NRPiP
 • Podkreśla, że prace nad dokumentem musiałyby się zakończyć przed 1 lipca, kiedy nastąpi rewaloryzacja pensji w ochronie zdrowia zapisana w ustawie o najniższych wynagrodzeniach
 • - Będzie nam łatwiej domagać się od pracodawców uwzględnienia tych kompetencji - tłumaczy Łodzińska

Pielęgniarki pracują nad określeniem kompetencji. "Musimy zdążyć przed 1 lipca"

- Lepsze wykorzystanie kompetencji pielęgniarek i położnych, to nie tylko większe bezpieczeństwo dla pacjentów, ale także droga do zwiększenia dostępności świadczeń zdrowotnych. Ponadto, określenie kompetencji przyniesie korzyści także w organizacji pracy w placówkach medycznych - mówi wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska.

Jak tłumaczy, trwają prace nad określeniem kompetencji pielęgniarek i położnych, które rozpoczęły się roboczym spotkaniem w Ministerstwie Zdrowia z Edytą Gadomską, zastępcą dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych. 

- Dyskutowaliśmy, jak miałyby być określone te kompetencje. A praca nie będzie łatwa, ze względu na kształcenie pielęgniarek i położnych w różnych systemach. Niemniej, istotne jest, aby te kompetencje były określone, chociażby w aspekcie ustawy o najniższych wynagrodzeniach. Będzie nam łatwiej domagać się od pracodawców uwzględnienia tych kompetencji - wyjaśnia Łodzińska.

Do 1 lipca pielęgniarki i położne opracują dokument o kompetencjach

Pielęgniarki chcą iść dwutorowo i połączyć to z taryfikatorem kwalifikacyjnym na poszczególnych rodzajach stanowisk. - Był on przepracowany, ale nie znalazł się jeszcze w pracach legislacyjnych i nie mieliśmy go przedstawionego do zaopiniowania - tłumaczy.

O tym, jak miałoby wyglądać opracowanie tych kompetencji, dyskutowano na posiedzeniu Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, w którym uczestniczyli przedstawiciele dwóch komisji - Prawa i Legislacji oraz Nauki i Rozwoju.

- Trwa burza mózgów, jak to opracować, by było czytelne dla naszych koleżanek, a także kadry kierowniczej w placówkach. To początek prac, które musimy przyśpieszyć, gdyż od 1 lipca obowiązywać będzie nowelizacja ustawy o wynagrodzeniach i istotne jest, aby zdążyć przed tą datą - mówi Łodzińska.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze