Komora hiperbaryczna w Stalowej Woli bez kontraktu z Funduszem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2009 15:07

Wiadomo już, że NFZ nie zapewni na 2009 r. środków na terapię w komorze hiperbarycznej należącej do niepublicznej Poradni Leczenia Osteoporozy i Chorób Narządu Ruchu działającej w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

- Liczę na to, że jeśli Fundusz znajdzie dodatkowe pieniądze, zdecyduje się jednak na podpianie umowy - mówi „Gazecie” dr Zbigniew Gola, kierownik poradni. - Na razie nie planuję pobierania opłat od pacjentów. Będziemy działać na zasadach wolontariatu, w ścisłej współpracy ze szpitalem.

Leczenie tlenem polega na poddawaniu pacjentów przebywających w komorze działaniu podwyższonego ciśnienia. Tlen jest podawany, gdy osiąga ono ponad 1,5 atmosfery. Gaz doskonale rozpuszcza się wówczas w osoczu i organizm otrzymuje go dużo więcej niż w normalnych warunkach.

Komora może być wykorzystana do leczenia osób zatrutych tlenkiem węgla lub substancjami powstającymi na skutek pożaru. Jest również skuteczna w leczeniu nagłej utraty wzroku i słuchu. Terapię tlenem w komorze ciśnieniowej stosuje się także w leczeniu trudno gojących się ran i ropni. Dzięki niej wielu pacjentów chorych na cukrzycę może też uniknąć amputacji kończyn.

Komora hiperbaryczna w Stalowej Woli jest piątym takim urządzeniem w Polsce (w sąsiedniej Słowacji jest ich np. 15). Została zakupiona za około 1 mln USD.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum