Komisja Zdrowia poparła plan finansowy NFZ na 2018 r.

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2017 15:48

Podczas środowego (5 lipca br.) posiedzenia Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt planu finansowego NFZ na rok 2018.  Posłowie pozytywnie przyjęli wzrost budżetu na kolejny rok, przyznając jednak, że w ich opinii może on opierać się na przesadnie optymistycznych przesłankach makroekonomicznych.

Komisja Zdrowia poparła plan finansowy NFZ na 2018 r.
Pieniędzy dla pacjentów w 2018 r. NFZ ma mieć wyraźnie więcej. Fot. PTWP

Zgodnie z przedstawionym planem budżet Funduszu w 2018 roku wyniesie 77,4 mld zł.

Jak informował Dariusz Jarnutowski, dyrektor Departamentu Ekonomiczno-Finansowego NFZ plan przewiduje znaczący wzrost nakładów w stosunku do obecnych w zakresie lecznictwa szpitalnego.

- To wzrost planowany na poziomie ok. 15 proc. czyli ponad 4 mld zł. Wzrost środków odnotowano także w podstawowej opiece zdrowotnej, opiece długoterminowej czy rehabilitacji - wyliczał. 

Mniej aż o 1,2 mld zł zaplanowano na świadczenia realizowane przez specjalistów w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Prezes NFZ Andrzej Jacyna uspokajał, że specjaliści generalnie otrzymają także więcej środków, jednak pieniądze te zostały tylko w budżecie inaczej zapisane. 

- Część środków znalazła się w pozycji leczenie szpitalne w ramach ryczałtu. To nie jest tak, że środki zabrano specjalistom, je po prostu przesunięto, bo część obecnych poradni wejdzie do świadczeń szpitalnych. Generalnie nakłady na specjalistów będą większe niż obecne - zapewniał prezes.

W trakcie obrad komisji przedstawiciele resortu zdrowia potwierdzili, że pracują nad likwidacją NFZ. Potwierdzili, że nie nastąpi to w 2018 r.

Wiadomo, że w planie nie ma zabezpieczonych środków na przewidywane uruchomienie gabinetów szkolnych. Prezes Jacyna zaznaczył, że w razie wiążących decyzji w tej sprawie plan zostanie pod tym kątem zmieniony. 

Planu finansowy NFZ na rok  2018 uzyskał ostatecznie pozytywną opinię Komisji Zdrowia. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum