Komercyjne usługi lekiem na skromne szpitalne kontrakty?

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2009 14:27

Kontrakty z NFZ są zbyt małe, a kolejki do zabiegów wydłużają się. Nic więc dziwnego, że coraz więcej szpitali publicznych szuka finansowego ratunku w działalności komercyjnej.

Szpital MSWiA w Warszawie otworzył właśnie oddział chirurgii plastycznej. Zacznie już za kilka tygodni komercyjnie przeprowadzać operacje plastyczne.

Ofertę komercyjną mają i mniejsze szpitale powiatowe, głównie samorządowe spółki. Szpital Świętej Trójcy w Płocku oferuje komercyjne operacje chirurgiczne i ortopedyczne, m.in. operację żylaków, endoprotezy stawu biodrowego i artroskopową rekonstrukcje więzadła krzyżowego przedniego kolana. Szpital Powiatowy we Wrześni ma zamiar wprowadzić komercyjną artroskopię, wszczepienia stabilizatorów i endoprotez stawów.  

Działalność komercyjną prowadzą z powodzeniem szpitale położnicze. Tu niewątpliwie prym wiedzie Szpital Specjalistyczny św. Zofii w Warszawie.

Ceny zabiegów komercyjnych są zdecydowanie niższe niż w prywatnych klinikach, ale warunki socjalno-bytowe na ogół różnią się znacząco. Na ile więc pomysł okaże się trafiony, czas pokaże.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum