Komercjalizacja szpitali marszałkowskich: czy opłaca się ofensywna strategia?

Autor: Jacek Janik/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2013 06:15

Województwo pomorskie konsekwentnie przekształca szpitale marszałkowskie w spółki ze stuprocentowym udziałem samorządu. Pod tym względem jest liderem w skali całego kraju. Skomercjalizowanych zostało już 10 placówek na 22 jednostki, dla których samorząd województwa jest organem założycielskim. Jakie są konsekwencje takiego zasięgu przekształceń?

Komercjalizacja szpitali marszałkowskich: czy opłaca się ofensywna strategia?

Według wicemarszałek województwa pomorskiego Hanny Zych-Cisoń, przekształcanie szpitali marszałkowskich się opłaca. Spółki są lepiej zarządzane, poprawiły swoje wyniki finansowe i lepiej poradziły sobie w konkursach ogłoszonych przez NFZ.

Spółkami w 2012 roku stały się Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku, Szpital Św. Wincenta a Paulo, Szpital Specjalistyczny w Prabutach, Przemysłowy Zespół Opieki Zdrowotnej. Natomiast Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie oraz Copernicus Podmiot Leczniczy przekształciły się już w roku bieżącym.

Samorząd planuje jeszcze w tym roku zakończyć przekształcenia w Szpitalu Specjalistycznym Św. Wojciecha w Gdańsku, Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni oraz w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie.

Nic "na siłę"
Zgodnie z uchwałą kierunkową przyjętą przez samorząd województwa, przekształcenia są realizowane na taką skalę. Czy wszystkie marszałkowskie szpitale w regionie staną się spółkami?

- Sytuacja każdego SP ZOZ-u jest rozpatrywana indywidualnie. Jeżeli dyrektor podmiotu i zespół ds. przekształceń SP ZOZ-u uznają, iż bardziej korzystne jest funkcjonowanie w formie SP ZOZ-u, to taki podmiot nie zostanie przekształcony. Pod względem zarządzania spółka niewątpliwie jest podmiotem bardziej efektywnym, jednak nie będzie przekształceń "na siłę" - stwierdza Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Czy już można podsumować zaplanowany proces przekształceń, jaki realizuje się w województwie pomorskim? Jakie wymierne korzyści przyniósł on zarówno szpitalom, jak i samorządowi? Czy zmniejszyła się skala zadłużenia szpitali marszałkowskich, która w grudniu 2011 roku wynosiła 401 mln zł?

Spada zadłużenie spółek
W sierpniu 2013 roku poziom zadłużenia wszystkich szpitali marszałkowskich wynosił 411 mln zł. Z tym że w przekształconych do sierpnia SP ZOZ w spółki zadłużenie zmalało aż o 31 mln zł. Niestety w pozostałych SPZOZ zadłużenie wzrosło o 41 mln zł.

Największe wzrosty wykazują Szpital Morski im. PCK w Gdyni i Szpital Specjalistyczny Św. Wojciecha w Gdańsku (po 17 mln zł) oraz Pomorskie Centrum Traumatologii w Gdańsku (7 mln zł).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum