Komercja ma zwiększyć przychody SPZOZ. O ile?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 21 czerwca 2017 20:33

Resort zdrowia ocenił na 2 mld zł rocznie przychody do systemu z tytułu płatnych świadczeń w publicznych szpitalach. Wstrzymane konsultacje zmian ustawy o działalności leczniczej nie przekreślają tego rozwiązania.

Komercja ma zwiększyć przychody SPZOZ. O ile?
Wprowadzeni świadczeń komercyjnych zwiększy przychody SPZOZ o 5 proc. czyli 2,062 mld zł. Fot. PTWP

Rząd wstrzymał konsultacje publiczne projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Nie przekreśla to jednak całkowicie wprowadzenia możliwości pobierania przez publiczne placówki opłat za leczenie.

Jak tłumaczył we wtorek (20 czerwca) w Sejmie wiceminister Marek Tombarkiewicz, ministerstwo zamierza tylko uszczegółowić zasady takiego rozwiązania.

Zgodnie z oceną skutków regulacji umożliwienie udzielania komercyjnych świadczeń zdrowotnych podmiotom publicznym niebędącym przedsiębiorcami zwiększy ich przychody o 5 proc. czyli 2,062 mld zł - podaje Rzeczpospolita.

Były wiceminister zdrowia Jakub Szulc, ekonomista i dyrektor w EY, przyznaje, że dziś jednak ciężko szacować te sumy, bo nie wiemy, jak będzie wyglądał system. Ekspert nie rozumie też konstrukcji, w której pobiera się opłaty przy ryczałcie przyznawanym szpitalom na zabezpieczenie zdrowotne mieszkańców.

Z kolei zdaniem dr. Marcina Pakulskiego, byłego prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, dopłaty będą nieformalnym oczekiwaniem skrócenia czasu na świadczenia zdrowotne i próbą załatwienia sobie miejsca u konkretnego specjalisty. Część pacjentów może traktować wizyty w poradniach przyszpitalnych jak dziś te w prywatnych gabinetach specjalistów. 

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum