Kolejny szpital boryka się ze znacznymi podwyżkami cen energii. "Skończy się ograniczeniem przyjęć"

Autor: oprac. JKB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia07 stycznia 2022 15:27

Szpitale odnotowują znaczny wzrost wysokości rachunków za prąd i gaz. Jedna z warszawskich placówek zapłaci za energię w 2022 r. o ponad 800 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym.

Kolejny szpital boryka się z problemami finansowymi (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Arch. PTWP
  • Podwyżki cen prądu i gazu dotykają nie tylko zwykłych obywateli, ale także wiele placówek medycznych
  • Szpitale zapłacą drastycznie wysokie faktury za energię, a do tego dochodzą także niekiedy inne zobowiązania
  • Dla przykładu, Szpital Dziecięcy na Niekłańskiej w Warszawie zapłaci aż o 840 tys. zł rocznie więcej za prąd

Wysoki rachunek za prąd dla szpitala

Od kilku dni trwa zażarta dyskusja na temat zmian wprowadzonych m.in. przez Polski Ład. Tematem numer jeden w ostatnim czasie okazuje się wzrost cen za prąd i gaz - nie unikną tego również szpitale, które już teraz otrzymują faktury z horrendalnymi kwotami za energię.

Na temat podwyżek grozy, wypowiedział się jeden z warszawskich radnych, który poprosił o udostępnienie kwoty nowego rachunku Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie. 

- Przez #drozyznapis, Szpital Dziecięcy na Niekłańskiej w Warszawie zapłaci rocznie 840 tys. zł więcej za prąd. Przy obecnym kontrakcie z NFZ, nie utrzymają się. Skończy się zadłużeniem i OGRANICZENIEM PRZYJĘĆ MAŁYCH PACJENTÓW - napisał radny Krzysztof Strzałkowski na Twitterze.

Jak możemy przeczytać na rachunku, do tej pory szpital płacił rocznie 1,4 mln złotych, natomiast po podwyżce kwota może urosnąć nawet do 2,2 mln złotych.

Podwyżka to dopiero początek

Przypomnijmy, na temat drastycznych kwot za energię wypowiedział się m.in. dyrektor krakowskiego szpitala dr Jerzy Friediger. Przyznał on, że nie wyobraża sobie dalszego funkcjonowania placówki bez realnej pomocy ze strony państwa.

Jak dodał dyrektor, rosną także ceny za wyżywienie, utrzymanie czystości czy utylizacji odpadów. W jego odczuciu większość szpitali i tak zmaga się z długami, a nadchodzące podwyżki będą powodować kolejne wysokie koszty.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum