×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kolejny rok z długami podkarpackich szpitali

Autor: echodnia.eu/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 14 stycznia 2016 13:38Zaktualizowano: 14 stycznia 2016 13:39

Niemal 100 mln zł są winne wierzycielom szpitale na Podkarpaciu. Blisko połowę tej sumy - Kliniczny Szpital Wojewódzki numer 2 w Rzeszowie.

Kolejny rok z długami podkarpackich szpitali
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najwięcej zobowiązań wymagalnych, czyli takich, których termin spłaty już minął, ma Kliniczny Szpital Wojewódzki numer 2 w Rzeszowie. Z kolei długi Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego numer 1 w Rzeszowie sięgnęły na koniec października 19 mln zł.

Zdaniem Witolda Wiśniewskiego, dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego numer 1 w Rzeszowie, wśród przyczyn pogarszającej się kondycji finansowej szpitali to wartość punktu rozliczeniowego z NFZ. Jego wycena wzrosła w ciągu ostatnich 7 lat tylko o około 2 procenty. Tymczasem pozostałe wskaźniki, które przekładają się na koszty naszej działalności, poszły znacznie bardziej w górę: inflacja o 16 procent, wynagrodzenie średnie - aż o 25 procent .

Jak wynika z danych Urzędu Marszałkowskiego, zobowiązania wymagalne miały także: Wojewódzki Szpital imienia Ojca Pio w Przemyślu (8,7 mln zł), Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie (7,4 miliona złotych), Wojewódzki Szpital w Tarnobrzegu (10,2 mln zł) oraz Podkarpackie Centrum Chorób Płuc (4,9 mln zł).

Lecznice liczą, że ich kondycja poprawi się, gdy NFZ zapłaci za nadwykonania, czyli za zabiegi i badania, które wykonano ponad limity zawarte w kontaktach z funduszem.

Więcej: www.echodnia.eu

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum