Kolejne uzdrowiska w prywatne ręce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2008 19:51

Resort Skarbu zapowiedział na przełom marca i kwietnia przyszłego roku zakończenie prywatyzacji 5 spółek uzdrowiskowych - poinformowała podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Skarbu wiceminister skarbu, Joanna Schmid.

Wiceminister podała, że będą to uzdrowiska w:  Krakowie, Kamieniu Pomorskim, Wieńcu Zdroju, Przerzeczynie Zdroju oraz Ustce.Skarb Państwa posiada udziały w 25 uzdrowiskach, z czego 24 to jednoosobowe spółki skarbu państwa; 20 proc. akcji ma natomiast w Przedsiębiorstwie Uzdrowiskowym Szczawnica (jego prywatyzacja planowana jest do końca 2009 roku).

Resort planuje również prywatyzację uzdrowisk w Połczynie Zdroju, Horyńcu Zdroju, Iwoniczu Zdroju, Rabce oraz Wysowej Zdroju. Skarb Państwa będzie chciał jednak zachować większościowy pakiet akcji przez co najmniej 5 lat po prywatyzacji tych spółek - podała PAP.

Dodatkowo zdecydowano o prywatyzacji siedmiu uzdrowisk: w Busku Zdroju, Ciechocinku, Kołobrzegu, Krynicy, Rymanowie Zdroju, Lądku Zdroju oraz Świnoujściu.

Jak podała PAP, wiceminister poinformowała, że potrzeby inwestycyjne wszystkich spółek

uzdrowiskowych skarbu państwa opiewają na kwotę ok. 1,3 mld zł. Chodzi m.in. o modernizację obiektów, budowę basenów rehabilitacyjnych, zakup sprzętu zabiegowego i diagnostycznego oraz rozbudowę linii technologicznych do produkcji wody mineralnej.

Schmid wyjaśniła, że spółki uzyskują przychody głównie z realizacji kontraktów zawieranych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jej zdaniem, NFZ za nisko wycenia usługi uzdrowisk, dlatego ich działalność jest nierentowna.

W latach 2003-2005 MSP udzieliło pomoc publiczną 4 spółkom uzdrowiskowym z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców na łączną kwotę ok. 21 mln zł. W latach 2005-2007 resort skarbu dokapitalizował 18 spółek na łączną sumę 101,5 mln zł. Obecnie na 25 spółek, osiem ponosi straty finansowe.

Schmid poinformowała, że przygotowane przez MSP rozporządzenie w sprawie prywatyzacji uzdrowisk znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum