Kolejne szpitale tymczasowe opuszczają ostatni pacjenci, wraca normalność

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP, rmf.pl, Rynek Zdrowia01 czerwca 2021 07:26

Kraków, Katowice, Kielce, Krynica-Zdrój - to kolejne miasta, w których szpitale tymczasowe właśnie opuścili ostatni pacjenci.

Kolejne szpitale tymczasowe opuszczają ostatni pacjenci, wraca normalność
Szpital tymczasowy w Katowichach; FOT. Arch. RZ
  • Od 1 grudnia 2020 r. do szpitala tymczasowego w Katowicach trafiło do niego ponad 1,3 tys. chorych na COVID-19. W placówce trwa już demontaż sprzętu
  • Ostatni pacjenci opuścili już także szpital tymczasowy w Expo w Krakowie. Od jesieni mają się tu ponownie odbywać imprezy targowe
  • Po ponad dwóch miesiącach działalność zakończył także Świętokrzyski Szpital Tymczasowy w Tragach Kielce

W poniedziałek ostatni pacjenci zaczęli opuszczać szpital, który powstał w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. We wtorek zacznie się demontaż zgromadzonego tam sprzętu medycznego. Wojewoda śląski zapewnienia jednak, że wyposażenie w regionie. Całkowita likwidacja szpitala ma potrwać do końca czerwca.

W obiekcie trwa już dezynfekcja. Szpital działał od 1 grudnia 2020 r. W tym czasie trafiło do niego ponad 1,3 tys. chorych, około 300 z nich wymagało podłączenia do respiratorów.

Nie ma szpitala, został punkt szczepień

Także w poniedziałek ostatnich sześciu tzw. ozdrowieńców opuściło szpital tymczasowy w Expo w Krakowie. Do 15 lipca obiekt będzie przywrócony do stanu pierwotnego i jesienią zacznie pełnić dawne funkcje. W wydzielonej części wciąż będą prowadzone szczepienia.

Organizacją tymczasowej lecznicy w Expo zajmował się Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Szpital w Expo został uruchomiony 19 marca br. Pracowało w nim ponad 200 osób, w tym ok. 70 to personel ze szpitala Rydygiera; pozostała kadra to delegowani przez wojewodę małopolskiego z innych placówek oraz wolontariusze. W szczycie pandemii w Expo było ok. 300 covidowych łóżek.

Do 15 czerwca hale Expo będą opróżniane z infrastruktury szpitalnej, dezynfekowane i przygotowywane dla firmy, która do 15 lipca ma przywrócić obiekt do stanu pierwotnego. Od jesieni mają się tu ponownie odbywać imprezy targowe. Na terenie Expo do odwołania pozostanie punkt szczepień - największy w Małopolsce.

Działalność zakończył już także szpital tymczasowy w Krynicy-Zdroju. Spośród szpitali tymczasowych w Małopolsce czynny ma pozostać tylko szpital w CUMRiK-u (Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof) - lecznica działać będzie prawdopodobnie do końca roku, nie wiadomo jeszcze czy będzie pełnić funkcję szpitala pasywnego czy też nastąpi tam centralizacja leczenia COVID-19.

Z tymczasowego na wentylację

Ostatni pacjent opuścił również w poniedziałek Świętokrzyski Szpital Tymczasowy w Tragach Kielce. Placówka po ponad dwóch miesiącach zakończyła działalność. W tym czasie hospitalizowano w niej ponad 200 osób.

Dr Michał Domagała, koordynujący pracą intensywnej terapii w Targach Kielce poinformował, że pacjent, który jako ostatni opuścił 31 maja szpital tymczasowy został przetransportowany do specjalistycznego ośrodka wentylacji mechanicznej w woj. mazowieckim.

- Mężczyzna z izolowaną niewydolnością układu oddechowego wymaga aktualnie wentylacji inwazyjnej, przy użyciu respiratora. Czas pokaże, co będzie dalej, być może w przyszłości dojdzie do regresji zmian - powiedział dr Domagała.

Pierwsi pacjenci trafili do szpitala tymczasowego w Kielcach 27 marca. W szczycie trzeciej fali koronawirusa w szpitalu zapewniono miejsce dla 110 chorych. Przygotowano także 50 respiratorów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum