×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kolejne rozmowy ministra zdrowia i rezydentów 1 lutego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia22 stycznia 2018 22:08

Na 1 lutego zaplanowano wstępnie kolejne spotkanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i lekarzy rezydentów - powiedział PAP rzecznik prasowy Porozumienia Rezydentów OZZL Jakub Kosikowski. Lekarze chcą m.in. podniesienia nakładów na opiekę zdrowotną.

Kolejne rozmowy ministra zdrowia i rezydentów 1 lutego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister Szumowski rozmawiał z reprezentantami Porozumienia Rezydentów OZZL w piątek (19 stycznia); przedstawił im - jak przekazał mediom - konkretne propozycje. - Pojawiło się światełko w tunelu. Mam nadzieję, że kolejne spotkania i kolejne rozmowy będą owocowały dalszym postępem tych rozmów i w efekcie uda się wynegocjować nowe rozwiązania dla dobra pacjenta, które będą satysfakcjonowały obie strony - mówił.

Młodzi lekarze ocenili spotkanie jako merytoryczne i poinformowali, że muszą omówić sprawy w swoim gronie. Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński pytany o słowa ministra, że "widać światełko w tunelu" odpowiedział, że "tunel jest długi, (…) światełko jest dostrzegalne i to już plus".

Po piątkowym spotkaniu zapowiedziano, że termin kolejnego zostanie ustalony w poniedziałek (22 stycznia).

Młodzi lekarze protestują od 2 października; domagają się m.in. szybszego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia oraz wzrostu wynagrodzeń. Przygotowana przez rząd ustawa zakłada stopniowy wzrost nakładów na opiekę zdrowotną do 6 proc. PKB do 2025 roku; rezydenci domagają się zarówno szybszego tempa, jak i wzrostu do 6,8 proc. PKB. Obecnie są one poniżej 5 proc. PKB.

Początkowo rezydenci prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy - zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out - umowę, na mocy której lekarze zgadzają się wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, dzięki czemu w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska. Według szacunków MZ klauzulę opt-out wypowiedziało dotychczas ok. 4 tys. lekarzy; zdaniem protestujących takich wypowiedzeń jest ok. 5 tys.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze