Kolejne kontrole ZUS, kolejne cofnięcia wypłaty zasiłków

Autor: Gazeta Wyborcza Białystok/Rynek Zdrowia • • 07 września 2009 10:13

Białostocki ZUS w sierpniu odzyskał ponad 18 tys. zł cofając wypłatę zasiłków osobom przebywającym na zwolnieniu lekarskim.

Kolejne kontrole ZUS, kolejne cofnięcia wypłaty zasiłków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Okazało się bowiem, że co dziesiąty mieszkaniec Białegostoku przebywający na zwolnieniu, jest osobą zdolną do pracy.

Wzmożone kontrole zwolnień lekarskich to efekt większych od planowanych wydatków ZUS na zasiłki chorobowe. O ile w pierwszym póroczu 2008 roku, białostoccy lekarze wystawili prawie 74 tys. zwolnień, w analogicznym okresie tego roku ze zwolnienia skorzystało już 121 tys. osób.

Kontrole odbywają się albo poprzez wezwanie chorego do ZUS przez lekarza orzecznika i stwierdzenie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby na podstawie badania oraz analizy dokumentacji medycznej, albo poprzez wizytę pracowników ZUS w domu chorego - pisze Gazeta Wyborcza.

Zdarzały się sytuacje, że lekarze orzecznicy nie zastali chorego w miejscu zamieszkania, bo ten wyjechał urlop do innego miasta lub pracował. Dopóki jednak taka osoba podczas trwania zwolnienia lekarskiego nie podpisze żadnego dokumentu lub nie postawi pieczątki, to ZUS nie może pozbawić jej prawa do zasiłku chorobowego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze